Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukcesy uczestników tutoringu Wydziału Matematyki i Informatyki

Sukcesy uczestników tutoringu Wydziału Matematyki i Informatyki

3 medale wywalczyli na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczniowie uczestniczący w tegorocznym programie tutoringu prowadzonym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (WMiI UJ). Młodzi matematycy, z uwagi na trwającą pandemię, rozwiązywali zadania w krajach swojego pobytu pod nadzorem kamer i obserwatora z zagranicy. Zawody w Polsce były zorganizowane na WMiI UJ.

W Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej reprezentanci Polski zdobyli łącznie 6 medali: złoto wywalczyli Juliusz Banecki i Łukasz Orski, srebrno Kosma Kasprzak, Piotr Kubaty i Radosław Żak, a medal brązowy przypadł Aleksandrze Kowalskiej. W klasyfikacji generalnej Polacy zajęli 6. miejsce ex aequo z Włochami na 105 uczestniczących krajów. Wyprzedziły ich jedynie reprezentacje Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Tajlandii. 5 uczniów z Polski (Juliusz Banecki, Kosma Kasprzak, Piotr Kubaty, Łukasz Orski i Radosław Żak) oraz Słoweniec Jan Genc brali udział w zawodach na WMiI UJ. Olimpijczykami w czasie pobytu w Krakowie opiekowali się studenci Aliaksandra Novik oraz Vladyslav Zveryk. Organizatorem zawodów był dr Andrzej Grzesik z Katedry Matematyki Stosowanej UJ, a rolę zagranicznego komisarza pełnił dr Maik Gröger z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Warto podkreślić, że w tym roku w programie tutoringu prowadzonym przez WMiI UJ uczestniczyli Juliusz Banecki, Piotr Kubaty i Radosław Żak, a Aleksandra Kowalska w poprzedniej edycji. Z kolei Kosma Kasprzak i Łukasz Orski będą nim objęci w najbliższym roku akademickim.

"Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasz innowacyjny program rozpoczęty w 2017 roku, a także towarzyszące mu przedsięwzięcia, tj. Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie czy Jagielloński Turniej Matematyczny, mają znaczenie dalece wykraczające poza ramy naszej uczelni, stając się miejscem twórczej współpracy pracowników, doktorantów i studentów z Instytutu Matematyki UJ z najbardziej uzdolnioną matematycznie młodzieżą w kraju" - poinformował w komunikacie WMiI UJ.

Wydział Matematyki i Informatyki UJ od roku akademickiego 2017/2018 obejmuje swoją opieką najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów liceów głównie z Polski południowej, przydzielając im tutorów, którzy pomogą im w rozwoju ogólnej kultury matematycznej. Tutoring opiera się na indywidualnych spotkaniach i zdalnym kontakcie. Skierowany jest do uczniów o najwyższym potencjale matematycznym, udokumentowanym wybitnymi osiągnięciami, dla których tradycyjne kółka zainteresowań oraz warsztaty olimpijskie są już niewystarczające. Nabór do programu jest prowadzony w sposób ciągły.

Polecamy również
Prawnicy z całego świata debatowali o ochronie dóbr materialnych
Zawodniczki AZS UJ Kraków mistrzyniami Polski w futsalu
Uniwersytet Jagielloński stawia na kształcenie w systemie mieszanym
Stanowisko KRASP w sprawie represji wobec narodu białoruskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj