Konferencja prasowa przed inauguracją roku akademickiego na UJ

O tym, jak będzie zorganizowana działalność uczelni w nowym roku akademickim, w szczególności o formie prowadzenia zajęć dla studentów, o funkcjonowaniu akademików, a także o najbliższych planach inwestycyjnych uniwersytetu – na te tematy z dziennikarzami rozmawiali podczas zdalnej konferencji nowo wybrany rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz Monika Harpula, kanclerz UJ.

Rektor poinformował uczestników spotkania, że w tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, podjęta została trudna decyzja o rezygnacji z organizacji uroczystej inauguracji roku akademickiego w Auditorium Maximum UJ. Co za tym idzie, nie odbędzie się tradycyjny przemarsz orszaku profesorów ulicami Krakowa. Uroczystość odbędzie się w auli Collegium Novum UJ, gdzie ograniczone grono około stu osób (bez obecności gości spoza uczelni) będzie świadkami immatrykulacji 16 studentów i studentek, reprezentujących poszczególne wydziały uniwersytetu.

Na studiach jednolitych magisterskich oraz pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2020/2021 przygotowano ponad 15 000 miejsc stacjonarnych oraz prawie 2 700 miejsc niestacjonarnych. Na studia w UJ przyjadą studenci ze wszystkich regionów kraju oraz tysiąc osób z zagranicy (z 77 krajów).

Uniwersytet Jagielloński wprowadza mieszany tryb prowadzenia zajęć – w większości będą się one odbywać zdalnie. W salach dydaktycznych, przy spełnieniu wymogów epidemiologicznych, ze swoimi nauczycielami spotkają się  głównie studenci pierwszego roku. Do zajęć klinicznych wrócą studenci Collegium Medicum. W formie zdalnej odbywać się będą jednak wszystkie wykłady. Studenci nie będą musieli nosić maseczek podczas zajęć, ale obowiązkowo należy je zakładać podczas przebywania w częściach wspólnych budynków.

Trwa już zakwaterowywanie studentów w akademikach, w których obowiązują nowe zasady sanitarne – w jednym pokoju mogą zamieszkiwać maksymalnie dwie osoby, w kuchniach jednocześnie mogą przebywać także tylko 2 osoby, a w pralniach, ze względu na małą powierzchnię pomieszczeń przebywać może wyłącznie jedna osoba. W przestrzeniach wspólnych należy zachowywać bezpieczny odstęp.

Kanclerz UJ Monika Harpula poinformowała, że opracowana została procedura określająca sposób kwaterowania w akademikach, a także instrukcje opisujące sposób postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania oraz działania, które należy podjąć po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem.

Szczegółowe procedury dotyczące zakwaterowania i mieszkania w uniwersyteckich akademikach opisane zostały na stronie: studiuje.uj.edu.pl/studenci/akademiki/procedury-covid-19​

Przedstawiciele władz UJ poinformowali dziennikarzy także o ukończonych oraz rozpoczynających się inwestycjach. Zrealizowane zostały m.in.:

• modernizacja budynku przy ul. Oleandry 2a – dla Instytutu Konfucjusza oraz Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu,
  • remont III piętra budynku przy ul. Ingardena 3 – dla Wydziału Polonistyki, Instytutu Europeistyki,
  • przebudowa i rozbudowa budynku Dużego Paderevianum,
  • przebudowa i rozbudowa Szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym,
  • remont Ośrodka Recepcyjno-Konferencyjnego Rektora w Modlnicy,
  • modernizacja  budynku przy ul. Oleandry/Ingardena (Przewiązka) dla Centrum Wsparcia Dydaktyki, Instytutu Psychologii, Działu Osób Niepełnosprawnych, Wellcome Center,
  • modernizacja budynku przy ul. Reymonta 4 – dla Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Rozpoczynają się natomiast:

• przebudowa budynku Małego Paderevianum,
  • budowa zespołu boisk wraz z terenami rekreacyjnymi na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ,
  • rozbudowa budynku Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

W planach na razie pozostaje rozbudowa budynków Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Wydziału Biochemii Biofizyki i Biotechnologii oraz odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński