Dr Łukasz Lamża autorem najlepszej książki popularnonaukowej

"Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?" dr. Łukasza Lamży z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Złota Róża dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej. Nagradzane są w nim tytuły, które służą rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniają się wybitną formą literacką.

Konkurs Złota Róża dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej organizowany jest przez warszawski Festiwal Nauki, Instytut Książki i miesięcznik "Nowe Książki". W tegorocznej edycji nominowano 10 tytułów. Jury za najlepszy uznało "Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?" dr. Łukasza Lamży.

"Czekaliśmy na nią. My, umęczeni twierdzeniami bez poparcia w badaniach, fantazjami bez podstaw naukowych. Autor broni rozumu, nie atakując i nie ośmieszając. Przytacza fakty zgodne ze współczesną wiedzą. Nie zakłada z góry złych intencji. Znajduje prawdziwe elementy zagubione w wielkiej sumie błędów" - napisała o nagrodzonej książce prof. Magdalena Fikus, członek jury.

Jak czytamy na stronie wydawnictwa Czarne, którego nakładem ukazał się nagrodzony tytuł, "dziennikarz naukowy Łukasz Lamża brawurowo prowadzi nas przez krainę szarlatanerii, meandry pseudonauki i szczyty teorii spiskowych. Wiedza i dociekliwość autora oraz próba zrozumienia oponentów składają się na fascynujący alfabet pseudonauki, a zmierzenie się z najbardziej gorącymi zagadnieniami to świetny sposób na poznanie obiektywnej, naukowej prawdy".

Dr Łukasz Lamża jest dziennikarzem naukowym i filozofem. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Jest też członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za artykuły prasowe na temat pseudonauki i medycyny alternatywnej. Autor książek "Przekrój przez Wszechświat" oraz "Wszechświat krok po kroku". Twórca programu "Czytamy Naturę", który jest publikowany na kanale YouTube.

PAN i jej wydziały nagrodziły wybitnych naukowców i studentów UJ
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
Kolejna uczona z UJ z Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020