Szpital Uniwersytecki: Nowatorska operacja w trakcie pandemii

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) wykonali operację stopniującą wg pełnego protokołu w całości techniką laparoskopową u 47-letniej pacjentki z rakiem jajnika. Ta małoinwazyjna metoda pozwala na mniejsze ryzyko powikłań i szybsze wdrożenie chemioterapii. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Kazimierza Pityńskiego z oddziału ginekologii i onkologii.

Jak poinformował SU, operacja trwała nieco ponad 4 godziny i polegała na usunięciu całego narządu rodnego, węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych sieci większej. Tradycyjna operacja w raku jajnika to bardzo rozległy zabieg wykonywany w większości przypadków przy szerokim otwarciu jamy brzusznej. Zabieg laparoskopowy to skuteczna alternatywa.

- Wykorzystaliśmy technikę laparoskopową, ponieważ pozwala na znacznie lepszy wgląd w pole operacyjne, jak i lepszą rekonwalescencję po operacji. Pacjentka po 3-4 dniach może wyjść do domu, dzięki czemu znacznie szybciej będzie mogła otrzymać leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii - tłumaczy dr hab. med. Paweł Basta.

Operacja była możliwa dzięki przeszkolonemu personelowi, odpowiedniej technice znieczulenia, a także nowocześnie wyposażonemu blokowi operacyjnemu, którym dysponuje nowa siedziba SU przy ul. Jakubowskiego. W kolejnych miesiącach placówka planuje otworzyć Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety, które będzie zajmować się m.in. chirurgią onkologiczną.

Jak pandemia wpływa na zdrowie psychiczne i edukację dzieci?
Trzech naukowców z UJ z Nagrodą Duncana Blacka
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
UJ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy