Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ukazało się czwarte wydanie księgi "Pro memoria"

Ukazało się czwarte wydanie księgi "Pro memoria"

Dzięki staraniom Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazało się kolejne, czwarte już wydanie "Pro memoria. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa i Małopolski 1803-2019". Obecne wydanie obejmuje łącznie 1066 lokalizacji grobów profesorskich.

 

 

Minęło już kilka lat od pierwszego wydania księgi Pro Memoria. Z każdym wznowieniem poznajemy lub przypominamy sobie kolejne ważne dla uniwersyteckiej historii postaci Profesorów. Tylko w dwóch ostatnich latach udało się bowiem dzięki staraniom Komitetu odnowić między innymi nagrobki Profesora Józefa Chojnackiego i jego żony Janiny, Profesora Adama Stefana Miodońskiego, Profesora Ludwika Teichmanna czy Profesor Jadwigi Dyakowskiej. Wszyscy oni jako przedstawiciele naszej uniwersyteckiej wspólnoty zasłużyli na pamięć. Ufamy, że są i pozostaną stale obecni we wspomnieniach i sercach członków akademickiej społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pamiętajmy tak, jak chcielibyśmy, aby o nas pamiętano.

prof. Jacel Popiel, rektor UJ

W znanym powszechnie wyimku poetyckim Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie” można – bez obawy o utratę sensu owego przesłania – zastąpić słowa „ojczyzna” i „narody” innym, równie uniwersalnym wyrazem. Jest nim słowo „uniwersytet”. Każda uczelnia stanowi bowiem z definicji nie tylko wspólnotę żywych, ale i międzypokoleniowy most łączący przeszłość oraz przyszłość. Miejsce wreszcie, w którym nie dałoby się bez utraty jego charakteru republiki uczonych podmienić uniwersalizmu na unifikację. Na takim przyciasnym poletku dla naszych myśli i działań zwiędną bowiem nawet najwięksi herosi nauki. Tylko zatem jako zbiorowość wolnych duchem ludzi możemy przetrwać najcięższe terminy i dać – gdy zajdzie tego potrzeba – świadectwo naszej odwagi. Tego uczą nas mężne życiorysy zmarłych poprzedników.

prof. Jan Wiktor Tkaczyński, przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ

wuj.pl/ksiazka/pro-memoria-iv#oprawa-twarda

APEL

Obecne wydanie obejmuje łącznie 1066 lokalizacji grobów profesorskich. Niestety, niektóre z nich, pomimo żmudnej kwerendy, musiały zostać opatrzone dopiskiem: "Miejsca dokładnej lokalizacji nie udało się ustalić". Komitet zwraca się zatem z apelem do wszystkich członków uniwersyteckiej społeczności o przekazywanie wszelkich dostępnych informacji w przypadku poniżej wymienionych profesorów, które pozwoliłyby na usunięcie rzeczonych "białych plam" lokalizacyjnych z kolejnych wydań "Pro memoria".

Adam Szymon KRZYŻANOWSKI (1785-1847), cmentarz parafialny w Czulicach k. Krakowa

Jan LESZCZYŃSKI (1905-1990), cmentarz w Tarnowcu k. Krosna/Jasła

Michał ROSTWOROWSKI (1864-1940), cmentarz w Gromniku k. Tarnowa

Julian SCHRAMM (1852-1926), cmentarz parafialny w Tarnawie Górnej k. Leska

Antoni SŁAWIKOWSKI (1796-1870), cmentarz w Krzeszowicach k. Krakowa

kontakt: komitet-pamieci@uj.edu.pl

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron