Wybiegali pomoc dla pacjentów szpitala dziecięcego w Prokocimiu

Ponad 21 tys. złotych udało się zebrać podczas tegorocznego biegu charytatywnego "5 na dobry początek". Pieniądze pozwoliły na zakup specjalistycznych narzędzi chirurgicznych koniecznych do operacji osteotomii okołopanewkowej metodą Ganza. Takie skomplikowane operacje wykonują w Polsce tylko dwa ośrodki - Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu (USD) oraz Klinika Ortopedii w Otwocku.

Na "wirtualnym" starcie zameldowało się aż 719 biegaczy, co było dużym i pozytywnym zaskoczeniem dla organizatorów. W imprezie, która odbyła się w dniach 2-4 października, mogli wziąć udział biegacze z całej Polski, którzy mieli pokonać dystans 5 km w dowolnym miejscu. Zwyciężył Adam Czerwiński (15:56), a wśród kobiet najlepsza była Aleksandra Markowska (20:06).

- Chcielibyśmy bardzo podziękować za tę inicjatywę, szczególnie w tych trudnych czasach. I bardzo prosimy, aby pamiętać o naszym szpitalu i naszych dzieciach. Tu nie marnuje się żadna złotówka - mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Zebrane pieniądze pozwoliły na zakup nowoczesnego instrumentarium operacyjnego do osteotomii okołopanewkowej. Zabieg zarezerwowany jest przede wszystkim dla pacjentów z wadami wrodzonymi (np. przetrwała resztkowa dysplazja stawu biodrowego) lub rozwojowymi (np. choroba Perthesa). Dzięki metodzie opracowanej przez prof. Ganza pod koniec lat 90. XX w. możliwe jest zapobieganie wytworzeniu wczesnych zmian zwyrodnieniowych, które w krótkim czasie skutkują koniecznością założenia endoprotezy.

- Ta metoda otworzyła zupełnie nowe możliwości leczenia młodych pacjentów. Dzięki tym zabiegom możemy więc kupić czas, aby konieczność zastosowania endoprotezy pojawiła się dopiero za wiele dziesiątków lat - przekonuje dr Krzysztof Miklaszewski, kierownik ortopedii w USD.

Zabiegi osteotomii okołopanewkowej metodą Ganza wykonywane są w nielicznych ośrodkach w Europie. W Polsce jako pierwszy operację taką przeprowadził prof. Jarosław Czubak w Klinice Ortopedii w Otwocku. W USD wykonuje się je od 2018 roku.

Zdjęcia: Jerzy Sawicz

Senatorowie pozytywnie zaopiniowani 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych