Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Andrzej Matyja i Marcin Jędrychowski Liderami Medycyny

Prof. Andrzej Matyja i Marcin Jędrychowski Liderami Medycyny

Tytuł Osobowości Medycznej Roku dla prof. Andrzeja Matyi z Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej i Menedżera Roku dla Marcina Jędrychowskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wydawnictwo Termedia ogłosiło wyniki 20. konkursu "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które odniosły sukces w ochronie zdrowia.

Prof. Andrzej Matyja jest chirurgiem onkologicznym, pracownikiem I Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM oraz nauczycielem akademickim. Jest członkiem wielu gremiów naukowych, m.in. Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Endoskopowej oraz Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Wieloletni działacz samorządowy. Z Naczelną Izbą Lekarską związany jest od 2001 roku, a od 2018 roku jest jej prezesem.

"Prof. Matyja w sposób merytoryczny, ale i odważny wypowiada się w najważniejszych dla środowiska kwestiach. W minionym roku skutecznie wykorzystywał formułę oświadczenia, stanowiska czy listu otwartego. Jest w ciągłym sporze z rządzącymi, ale i niezmiennie wspiera ich korzystne, zdaniem samorządu, decyzje. W ekstremalnie trudnych czasach pandemii nie chce gasić pożarów, lecz opiniować i w sposób kompetentny wskazywać kierunki koniecznych zmian. Niejednokrotnie pokazał, że bezkompromisowo potrafi walczyć o praworządność i prawa lekarzy, ostatnio patronując inicjatywie 'Leczymy mimo wszystko', w której organizacje zrzeszające medyków przedstawiły postulaty konieczne do zrealizowania po wyjściu z pandemii, a także biorąc udział w akcji rozbrajania fake newsów o COVID-19. Jego nazwisko stało się znakiem firmowym solidarności i waleczności środowiska medycznego. I dlatego kapituła nagrody nadała mu tytuł Osobowości Medycznej Roku" - czytamy na stronie Termedii.

Tytuł Menedżera Roku 2020 otrzymał Marcin Jędrychowski - specjalista z zakresu zarządzania i rachunkowości, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 2016 roku objął funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu, zaś w marcu 2019 roku wygrał konkurs na dyrektora tej placówki. Dzisiaj jest to jedna z najnowocześniejszych szpitali w Europie i jak się okazuje, dzięki znakomitemu zarządzaniu, błyskawicznie dostosowany do wymogów pandemii.

"Zadbał o pacjentów covidowych, ale i o tych z innymi, poważnymi schorzeniami, zadbał też o lekarzy - o ich bezpieczeństwo i wynagrodzenia. W czasie pandemii przekształcił kolosa, jakim jest szpital uniwersytecki, w szpital jednoimienny, jednocześnie nie zamykając drzwi przed niecovidowymi chorymi. Pokazał siłę organizacyjną i szybkość działania. (…) Szpital, opiekując się pacjentami z COVID-19, nie zrezygnował z udzielania świadczeń medycznych, szczególnie takich jak: leczenie udarów, zawałów, obrażeń wielonarządowych, onkologii, przeszczepów. Co więcej, Marcin Jędrychowski uruchomił tzw. weekendy operacyjne, w trakcie których wykonywane są zabiegi z zakresu m.in. chirurgii onkologicznej. Zabezpieczył personel medyczny przed ewentualnym zakażeniem - w najgorszym okresie nie brakowało środków ochrony indywidualnej. Stworzył system dopłat do wynagrodzeń dla osób zaangażowanych bezpośrednio w pomoc pacjentom z COVID-19, który dopiero później został uregulowany na poziomie krajowym" - napisano w uzasadnieniu zaprezentowanym przez członków kapituły konkursu.

Nagrody w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny" zostały przyznane w 7 kategoriach: Menedżer Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne, Menedżer Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - placówki prywatne, Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital, Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - zdrowie publiczne, Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - działalność edukacyjno-szkoleniowa, Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - działalność charytatywna oraz Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - media i public relations. Lista laureatów jest dostępna na stronie termedia.pl.

Polecamy również
Senat UJ: Nowy wykaz czasopism przyjęto z naruszeniem prawa
Senat UJ: Nowy wykaz czasopism przyjęto z naruszeniem prawa
Kolejna pionierska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim [WIDEO]
Kolejna pionierska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim [WIDEO]
Kilkudziesięciu studentów UJ otrzyma ministerialne stypendia
Kilkudziesięciu studentów UJ otrzyma ministerialne stypendia
Uczone z UJ współautorkami publikacji w "Chemical Science"
Uczone z UJ współautorkami publikacji w "Chemical Science"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj