Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej SOLARIS

W ubiegłym tygodniu w obecności przedstawicieli Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz firmy LABSOFT odbyło się oficjalne podpisanie protokołu przekazania kriomikroskopu Glacios. Uzupełni on ofertę badawczą Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Tym samym ośrodek staje się jedynym w Polsce, który dysponuje 2 komplementarnymi kriomikroskopami o najwyższych parametrach technicznych.

Przypomnijmy, że zakup mikroskopu możliwy był dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach konkursu organizowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Użytkowanie drugiego obok Titan Krios G3i kriomikroskopu elektronowego skierowane będzie zarówno na potrzeby eksperymentów naukowych, jak i do firm zainteresowanych wykorzystaniem techniki Cryo-EM w swoich badaniach (około 40 proc. czasu badawczego).

Technika ta należy obecnie do najważniejszych stosowanych w biologii strukturalnej, a wyniki uzyskiwane w trakcie pomiarów ułatwiają zrozumienie mechanizmów komórkowych chorób człowieka, mechanizmy działania wirusów, projektowanie nowych leków oraz ulepszanie już istniejących. Jest również z powodzeniem stosowana w nanotechnologii i innych dziedzinach nauki i przemysłu.

Cenny nabytek przeszedł już pierwsze testy, które okazały się bardzo zadowalające. Kolejnym etapem będą badania testowe zaprzyjaźnionych użytkowników. Oficjalne otwarcie naboru aplikacji o czas badawczy zarówno podmiotów komercyjnych, jak i niekomercyjnych przewidywane jest na trzeci kwartał tego roku. W przypadku badań komercyjnych kriomikroskop udostępniany będzie odpłatnie. Szczegółowy kalendarz dostępnego czasu badawczego oraz cennik już wkrótce zostanie zamieszczony na stronie internetowej SOLARIS.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum