Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera

Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera

Marcin Sroka, doktorant Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (WMiI UJ), uzyskał drugie wyróżnienie w 1. edycji konkursu o Nagrodę im. J. P. Schaudera organizowanego przez Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza Pawła Schaudera w Toruniu. Jury doceniło jego badania dotyczące istnienia i regularności rozwiązań tzw. kwaternionowego równania Monge’a-Ampére’a.


Konkurs o nagrodę im. Juliusza Pawła Schaudera dla młodych matematyków ma na celu promocję osiągnięć polskiej nauki i wspieranie badaczy w tej dziedzinie. Nagroda jest wyróżnieniem indywidualnym przyznawanym naukowcom, którzy do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danej edycji nie uzyskali stopnia doktora lub czas od uzyskania tego stopnia jest nie dłuższy niż 5 lat. Podstawę przyznania nagrody stanowią opublikowane w recenzowanych czasopismach oryginalne prace naukowe lub monografie z zakresu analizy nieliniowej. Kolejne edycje konkursu przeprowadzane będą nie częściej niż co 2 lata.

Jury 1.edycji konkursu o Nagrodę im. J. P. Schaudera zdecydowało o przyznaniu nagrody dr. Jackowi Jendrejowi z Uniwersytetu Sorbonne Paris Nord. Biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom zgłoszonych kandydatur, ustanowiono dodatkowe wyróżnienia. 1. wyróżnienie przyznano dr. inż. Maciejowi Starostce (Politechnika Gdańska) oraz ex equo dwa drugie wyróżnienia - dr. Wojciechowi Górnemu (Uniwersytet Warszawski) i Marcinowi Sroce (Uniwersytet Jagielloński). Badania prowadzone przez doktoranta WMiI UJ dotyczą równań różniczkowych cząstkowych motywowanych istnieniem specjalnych struktur geometrycznych pojawiających się np. w mechanice kwantowej. Jak poinformowali organizatorzy konkursu, otrzymane rezultaty stanowią postęp w kierunku rozwiązania kwaternionowej wersji znanej hipotezy Calabi’ego.

Marcin Sroka ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku matematyka teoretyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 2017. Jako student, w latach 2012-2017, odnosił liczne sukcesy w studenckich zawodach matematycznych. Na studiach magisterskich podjął badania w zakresie geometrii różniczkowej. Zaowocowało to kolejno dwiema trzecimi oraz pierwszą nagrodą w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z dowolnej dziedziny matematyki w latach 2016-2018 oraz publikacja w czasopiśmie "Journal of Pure and Applied Algebra". Dwukrotnie uzyskał stypendium MNiSW za wybitne osiągnięcia, stypendium im. Michała Jakuba Łyska oraz stypendium im. prof. Franciszka Leji.

Rozpoczynając studia III stopnia, podjął badania w zakresie analizy geometrycznej, tj. nad nieliniowymi równaniami różniczkowymi motywowanymi problemami geometrycznymi. Uzyskał stypendium doktoranckie INdAM w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions na uniwersytecie w Parmie we Włoszech, którego nie przyjął. Rozpoczął natomiast studia doktoranckie na WMiI UJ, uzyskując stypendium w ramach interdyscyplinarnego projektu NCBiR - Kartezjusz pod opieka prof. Sławomira Kołodzieja. Obecnie jest studentem IV roku i od roku 2019 asystentem. Jego badania finansowane są przez NCN w ramach projektów Analiza geometryczna na rozmaitościach hiperhermitowskich (Preludium 18) oraz Równania nieliniowe a geometria hermitowska (Etiuda 8), których jest kierownikiem.

Polecamy również
Kilkudziesięciu studentów UJ otrzyma ministerialne stypendia
Kilkudziesięciu studentów UJ otrzyma ministerialne stypendia
Studentka UJ wyróżniona za pracę poświęconą kibicom skoków
Studentka UJ wyróżniona za pracę poświęconą kibicom skoków
Stypendia Naukowej Fundacji Polpharmy dla doktorantów UJ CM
Stypendia Naukowej Fundacji Polpharmy dla doktorantów UJ CM
Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych
Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj