Uczone z UJ współautorkami publikacji w "Chemical Science"

Czasopismo "Chemical Science" opublikowało artykuł naukowy On Raman optical activity sign-switching between the ground and excited states leading to an unusual resonance ROA induced chirality. Wśród autorów publikacji znalazły się z Ewa Machalska i prof. Małgorzata Barańska z Zespołu Obrazowania Ramanowskiego Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W opublikowanej pracy autorzy wyjaśnili genezę rezonansowych widm Raman oraz naturę ramanowskiej aktywności optycznej (RROA) pochodnych kwasu naftalenotetrakarboksylowego (n-Bu-NDI-BINAM). Uzyskane sygnały nie tylko zdominowane są przez intensywne i indukowane pasma cząsteczek rozpuszczalników, ale zaskakują zmianą znaku skorelowaną z równowagą konformacyjną n-Bu-NDI-BINAMu w stanie podstawowym oraz wzbudzonym. Publikacja znalazła się w dwóch zbiorach specjalnych czasopisma: artykułów wyróżnionych przez recenzentów oraz wybranych i promowanych artykułów tygodnia (2020 Chemical Science HOT Article Collection, 2020 ChemSci Pick of the Week Collection).

Artykuł On Raman optical activity sign-switching between the ground and excited states leading to an unusual resonance ROA induced chirality został przygotowany we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN oraz Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Senat UJ: Nowy wykaz czasopism przyjęto z naruszeniem prawa
Kolejna pionierska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim [WIDEO]
Kilkudziesięciu studentów UJ otrzyma ministerialne stypendia
W marcu poznamy laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała