Nowa jakość opieki nad pacjentami bariatrycznymi w Prokocimiu

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji pragniemy zaprezentować Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości powołane przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu, w którym od początku działalności ponad 1,5 tys. zabiegów bariatrycznych, a rocznie udzielane jest w nim ponad 1000 porad. To jedyny tego typu ośrodek w południowej Polsce zapewniający tak kompleksową ofertę leczenia i opieki.

- Zabiegi chirurgiczne wykonywane są techniką laparoskopową, minimalnie inwazyjną tak, aby przez niewielkie nacięcia na skórze można było wykonać relatywnie dużą operację wewnątrz brzucha. Najczęściej wykonujemy dwa rodzaje zabiegów: laparoskopową rękawową resekcję żołądka i gastric bypass. Oprócz tego stosujemy leczenie technikami endoskopowymi, zwłaszcza u pacjentów najbardziej otyłych poprzez założenie balonów żołądkowych na 6 lub 12 miesięcy - tłumaczy prof. Piotr Major, koordynator zespołu bariatrycznego.

Leczenie nie kończy się na przeprowadzeniu zabiegu. Po wyjściu ze szpitala pacjenci mają już zaplanowane wizyty u specjalistów, m.in. dietetyków i psychologów, którzy pomogą w dalszej terapii. - Pamiętajmy, że otyłość to choroba wymagająca kompleksowego i indywidualnego podejścia. Na ścieżce leczenia pacjenta musi się znaleźć opieka specjalisty od nawyków żywieniowych, edukacja, wsparcie pielęgniarskie, psychologiczne i budowa odpowiedniej motywacji - dodaje profesor Major.

Ważną rolę odgrywa również stała współpraca z organizacjami pacjentów, w tym m.in. ze Stowarzyszeniem Pacjentów Bariatrycznych CHLO oraz grupami wsparcia. Nad całym procesem leczenia czuwa zespół koordynatorów medycznych i administracyjnych. Sprawne działanie Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości jest możliwe dzięki zaangażowaniu personelu - zespołu lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, psychologów, jak i możliwości sprzętowych i zaplecza diagnostycznego Szpitala Uniwersyteckiego.

Zapotrzebowanie na takie ośrodki jest bardzo duże - szacuje się, że w Polsce rocznie wykonywane jest ok. 5 tys. zabiegów bariatrycznych, a liczba pacjentów otyłych wciąż rośnie. Wiele osób z nią zmagających się cierpi na zaburzenia kardiologiczne, diabetologiczne, cukrzycę, bezdech senny lub ma problemy endokrynologiczne. Leczenie chirurgiczne nadal pozostaje najskuteczniejszą metodą walki z otyłością.

Aby zarejestrować się do Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości, należy posiadać skierowanie do Poradni Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Przyjmowane są osoby w wieku od 18. do 65. roku życia, spełniające wymogi określone przez standardy i rekomendacje jako wskazania do przeprowadzenia zabiegów bariatrycznych, tj. wskaźnik masy ciała BMI powyżej 40 lub posiadający wskaźnik BMI od 35 do 40 wraz z chorobami powiązanymi z otyłością (np. cukrzyca, problemy kardiologiczne).

Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"
Roczne staże w USA dla kilkunastu studentów i doktorantów UJ
Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos