Praca badaczy z UJ ukazała się w "ACS Applied Materials&Interfaces"

W międzynarodowym czasopiśmie "ACS Applied Materials&Interfaces" został opublikowany artykuł Durable Polyelectrolyte Microcapsules with Near-Infrared-Triggered Loading and Nondestructive Release of Cargo. Jego autorami są Karolina Chojnacka-Górka, dr Karol Wolski oraz prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Praca opisuje mikrokapsuły polimerowe z nanorurkami węglowymi umieszczonymi prostopadle do ścian kapsuł. Taka architektura umożliwia ponad 20-krotny wzrost ich modułu elastyczności oraz pozwala sterować przepuszczalnością ścian z użyciem promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni, które jest absorbowane przez nanorurki. Tak istotne wzmocnienie mechaniczne mikrokapsuł otrzymywanych na bazie polielektrolitów znacznie poszerza możliwości ich zastosowania jako nośników substancji aktywnych uwalnianych pod kontrolą światła oraz wskazuje ścieżki rozwoju nowych materiałów nanokompozytowych.

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu "ACS Applied Materials&Interfaces" wynosi 200 (Impact Factor czasopisma to 8,758).

Artykuł, opisujący badania chemików z UJ, jest dostępny na stronie pubs.acs.org.

Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"
Roczne staże w USA dla kilkunastu studentów i doktorantów UJ
Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos