Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inwestycje UJ w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku

Inwestycje UJ w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku

Nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ oraz przebudowa i rozbudowa szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ zostały zgłoszone do 25. edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Każdy może na nie zagłosować do 10 maja br.


Ideą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się od lat na Zamku Królewskim w Warszawie. W 25. edycji konkursu zgłoszono ponad 370 obiektów i inwestycji z całej Polski, w tym dwie zrealizowane przez Uniwersytet Jagielloński.

Pierwsza to nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ, która mieści się przy ul. Ingardena 6. Wcześniej w budynku powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze. W tym celu zwiększono rozpiętość konstrukcji z 6,3 do 12,6 m z zastosowaniem cięgien sprężonych w istniejącym stropodachu. Istniejący przejazd pod budynkiem zabudowano przeszkleniami, które stworzyły duży, przyjazny hol wraz z kawiarnią i otwarciem na teren zielony. Ponadto do wnętrz wprowadzono naturalne materiały wykończeniowe, drzewa w donicach podkreślające sąsiedztwo parku Jordana i terenów zielonych.

Budynek i jego otoczenie zostały w pełni dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Miejsca pracy, sale dydaktyczne zostały dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kolory mebli zaprojektowano w kolorach kontrastowych do podłogi. W holu i korytarzach wykonano ścieżki prowadzące, elementy fakturowe. Każde pomieszczenie zostało opisane w alfabecie Brail’a, a identyfikację wizualną budynku wykonano w sposób kontrastowy do tła o dużych symbolach.

Drugi zgłoszony obiekt to przebudowa i rozbudowa szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ. Nowoczesna szklarnia wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

Od 1 kwietnia wszyscy chętni mogą zagłosować na uniwersyteckie inwestycje na stronie konkursu Modernizacja Roku. Głosowanie potrwa 10 maja, do godz. 12.00.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i "Dziennikiem Polskim"
Roczne staże w USA dla kilkunastu studentów i doktorantów UJ
Roczne staże w USA dla kilkunastu studentów i doktorantów UJ
Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos
Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos
Nie żyje Stanisław Dziedzic
Nie żyje Stanisław Dziedzic

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj