Inwestycje UJ w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku

Nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ oraz przebudowa i rozbudowa szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ zostały zgłoszone do 25. edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Każdy może na nie zagłosować do 10 maja br.

Ideą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się od lat na Zamku Królewskim w Warszawie. W 25. edycji konkursu zgłoszono ponad 370 obiektów i inwestycji z całej Polski, w tym dwie zrealizowane przez Uniwersytet Jagielloński.

Pierwsza to nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ, która mieści się przy ul. Ingardena 6. Wcześniej w budynku powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze. W tym celu zwiększono rozpiętość konstrukcji z 6,3 do 12,6 m z zastosowaniem cięgien sprężonych w istniejącym stropodachu. Istniejący przejazd pod budynkiem zabudowano przeszkleniami, które stworzyły duży, przyjazny hol wraz z kawiarnią i otwarciem na teren zielony. Ponadto do wnętrz wprowadzono naturalne materiały wykończeniowe, drzewa w donicach podkreślające sąsiedztwo parku Jordana i terenów zielonych.

Budynek i jego otoczenie zostały w pełni dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Miejsca pracy, sale dydaktyczne zostały dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kolory mebli zaprojektowano w kolorach kontrastowych do podłogi. W holu i korytarzach wykonano ścieżki prowadzące, elementy fakturowe. Każde pomieszczenie zostało opisane w alfabecie Brail’a, a identyfikację wizualną budynku wykonano w sposób kontrastowy do tła o dużych symbolach.

Drugi zgłoszony obiekt to przebudowa i rozbudowa szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ. Nowoczesna szklarnia wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

Od 1 kwietnia wszyscy chętni mogą zagłosować na uniwersyteckie inwestycje na stronie konkursu Modernizacja Roku. Głosowanie potrwa 10 maja, do godz. 12.00.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS