Roczne staże w USA dla kilkunastu studentów i doktorantów UJ

14 studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w renomowanych ośrodkach badawczych w USA: University of Virginia (Charlottesville), University of Chicago (Chicago), University of Texas: Southwestern Medical Center (Dallas) i w Oklahoma Medical Research Foundation (Oklahoma City). Listę laureatów programu BioLAB 2021-22 ogłosiła wczoraj Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu laureaci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, tj. "Nature", "Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics" czy "Acta Crystallographica". Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

Udział w programie obejmuje stypendium w wysokości ok. 29 tys. - 33 tys. dolarów (w zależności od kosztów utrzymania, w niektórych przypadkach uwzględniające zwrot kosztów podróży). Laureat otrzyma też pełne ubezpieczenie medyczne i pomoc w otrzymaniu wizy F-1 lub J-1 na pobyt w USA (koszt wyrobienia wizy pokrywa student). Liczyć też może na przygotowanie do wyjazdu prowadzone przez pracowników Komisji Fulbrighta oraz absolwentów programu.

Jak poinformowała Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, w ramach tegorocznej edycji złożono 78 kompletnych wniosków. Rekrutacja składała się z 2 etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. W tym roku, z powodu pandemii, rozmowy odbyły się w całości on-line. Roczny staż w renomowanych ośrodkach badawczych w USA przyznano 42 studentom i doktorantom, w tym 14 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są to:

• Michał Chołko (biotechnologia) - University of Virginia,
  • Klaudia Filipek (biochemia) - University of Virginia,
  • Konrad Jazgar (biotechnologia molekularna) - University of Texas, Southwestern Medical Center,
  • Michał Jędrusiak (medycyna) - University of Virginia,
  • Innesa Leonovich (analityka medyczna) - University of Texas, Southwestern Medical Center,
  • Agnieszka Łastowska (biotechnologia molekularna) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Julia Marcińska (biotechnologia molekularna) - University of Chicago,
  • Żaneta Markowska (biochemia) - University of Virginia,
  • Ewa Poljańska (medycyna laboratoryjna) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Bartosz Rapacz (biotechnologia) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Maria Rostworowska (biotechnologia) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Evelina Voloviceva (biochemia) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Karolina Warzecha (biotechnologia molekularna) - University of Chicago,
  • Monika Wieliniec (biofizyka) - University of Virginia.
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum