Kolejny sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie INADR

Jagiellonian University Mediation Team - w składzie Karolina Chłopicka, Maciej Modrzyński oraz Piotr Niski - zajął 2. miejsce w tegorocznej edycji najstarszego międzynarodowego konkursu mediacyjnego na świecie - INADR International Law School Mediation Tournament. Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) rywalizowali w nim z kilkudziesięcioma zespołami z całego świata.

Przygotowania do startu w INARD 2021 rozpoczęły się w październiku ub. roku pod opieką utytułowanych absolwentów prawa UJ - Agnieszki Góry i Jacka Czai, którzy doświadczenie zdobywali we wcześniejszych edycjach konkursów mediacyjnych. Studenci w trakcie treningów analizowali i przerabiali wszystkie elementy procesu zarówno od strony mediacyjnej, jak i negocjacyjnej. Dużym wsparciem byli dla nich również członkowie innej utytułowanej drużyny UJ (Antoni Otałęga, Marta Nawrocka oraz Julianna Mielczarek), z którymi mieli okazję rozegrać wiele treningowych gier. Oprócz zajęć pod okiem trenerów ważnym elementem było również studiowanie literatury tematycznej.

20. edycja INADR International Law School Mediation Tournament odbyła się w dniach 6-10 kwietnia w formie on-line. Konkurs polegał na symulacji procesu mediacyjnego, w którym uczestniczyło dwóch mediatorów prowadzących sesję w formacie komediacji oraz dwie pary negocjatorów przyjmujących role klient-prawnik. Poza umiejętnościami mediacyjnymi oraz znajomością technik negocjacyjnych uczestnicy musieli wykazać się znajomością ogólnych zasad i instytucji prawnych. Turniej był podzielony na 3 etapy. W preeliminacjach rywalizowało 40 reprezentacji uniwersytetów z całego świata, z których 16 awansowało do półfinału. W wielkim finale zespół WPiA UJ zmierzył się ze studentami z Irlandii, Indii i Kanady, by ostatecznie zająć 2. miejsce. Zwyciężyła drużyna Osgoode Hall Law School w Toronto. Najniższe miejsce na podium zajęli reprezentanci Law Society of Ireland.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy sukces Jagiellonian University Mediation Team w INADR International Law School Mediation Tournament. Przed rokiem drużyna UJ - reprezentowana przez Martę Nawrocką, Elżbietę Schulz, Antoniego Otałęgę i Michała Żyłkę - zwyciężyła, pokonując niemal 60 zespołów.

Studenci WPiA UJ od kilkunastu lat biorą udział w różnych konkursach międzynarodowych: mediacyjnych, negocjacyjnych i z zakresu arbitrażu międzynarodowego, zarówno inwestycyjnego, jak i handlowego. Wspólną cechą tych wszystkich konkursów jest propagowanie wśród studentów prawa tak zwanych pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów. Nabyte w nich umiejętności przydają się prawnikom w ich dalszej zawodowej karierze. Wydział współpracuje także z kancelariami prawnymi, których prawnicy dzielą się wiedzą i umiejętnościami ze studentami.

Drużyna Jagiellonian University Mediation Team (od lewej: Maciej Modrzyński, Karolina Chłopicka oraz Piotr Niski)

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro