Absolwentka UJ autorką najlepszej pracy dyplomowej o lotnictwie

Monika Łukasik, absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WZiKS UJ), zdobyła główną nagrodę w kategorii prac magisterskich w pierwszym konkursie na najlepsze prace o tematyce dotyczącej lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo. Organizatorem konkursu były Polskie Linie Lotnicze LOT.

Konkurs był adresowany do absolwentów studiów I i II stopnia wszystkich uczelni, którzy obronili prace dyplomowe w roku akademickim 2019/2020. Napłynęło 96 prac, w tym 54 magisterskie oraz 42 inżynierskie i licencjackie. Uczestnicy reprezentowali 35 uczelni, a najwięcej wywodziło się ze Szkoły Głównej Handlowej (11), Uniwersytetu Warszawskiego (9), Politechniki Rzeszowskiej (6), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (5), Uniwersytetu Jagiellońskiego (4), Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (4), Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (4), Politechniki Poznańskiej (4).

Zagadnienia, do zbadania których zaproszono uczestników konkursu, to między innymi: determinanty i źródła konkurencyjności linii lotniczych, modele biznesowe linii lotniczych, nowoczesne technologie w sektorze lotniczym, sektor lotniczy a konkurencyjność gospodarki narodowej, wykorzystanie Big Data i zaawansowanej analityki w optymalizacji procesów biznesowych w sektorze usług lotniczych, nowoczesne metody kształcenia załóg lotniczych, rola transportu w rozwoju turystyki, aspekty finansowe transportu lotniczego, prawno-organizacyjne uwarunkowania rozwoju lotnictwa. Oznacza to, że do udziału w konkursie mogą przystąpić studenci kierunków nie tylko technicznych, ale także m.in. turystycznych, marketingowych oraz socjologicznych.

Nagrodę główną w kategorii prac magisterskich zdobyła absolwentka WZiKS UJ Monika Łukasik za pracę Kształtowanie wartości w modelu biznesowym Polskich Linii Lotniczych LOT, której promotorem była dr hab. inż. Ewa Waszendybył-Skulska, prof. UJ. W nagrodę otrzymała 10 tys. zł, możliwość płatnego 3-miesięcznego stażu w PLL LOT oraz bilet lotniczy dla 2 osób na dowolnej trasie, na której operuje przewoźnik.

Głównym celem pracy Moniki Łukasik było wskazanie istotnej roli, jaką odgrywa wartość w modelach biznesowych linii lotniczych, a także wskazanie obszarów modelu biznesowego Polskich Linii Lotniczych LOT, które wymagają zmiany. W związku z tym za istotne uznano przeanalizowanie elementów składowych modelu biznesowego oraz jak jest kształtowana wartość w liniach lotniczych. Ważnym aspektem pracy było również wskazanie segmentów modelu biznesowego przedsiębiorstwa, w obrębie których jest budowana wartość. Zdolność do kreowania wartości jest jedną z najbardziej istotnych miar oceny efektywności modelu biznesowego, czyli również funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego głównym celem badań pracy magisterskiej była analiza obecnego modelu biznesowego Polskich Linii Lotniczych LOT. Wyniki badań pokazują, że PLL LOT korzystają z modelu sieciowego, który bardzo dobrze się sprawdzał w ciągu ostatnich 4 lat oraz doprowadził do osiągnięcia rentowności. W celu kontynuowania działalności w oparciu o model sieciowy przewoźnik musi rozwiązać problem przepustowości hubu przesiadkowego w Warszawie. Wnioski przeprowadzonego badania wskazują również na kierunek modyfikacji poszczególnych elementów modelu, tak aby wartość w ich obrębie rosła.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM