Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mikrobiolog z UJ na podium konkursu FameLab Poland 2020

Mikrobiolog z UJ na podium konkursu FameLab Poland 2020

Dr inż. Mariusz Madej z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) zajął 3. miejsce w konkursie FameLab Poland 2020. W finałowym występie mówił o najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi, czyli bakteriofagach - wirusach zabijających bakterie. W finale 9. edycji, który odbył się online w ubiegłą niedzielę, wzięło udział 10 osób z 10 polskich uczelni i instytutów badawczych.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. Partnerami konkursu są Fundacja Kościuszkowska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Uczestnicy FameLabu mają po 3 minuty, by w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawić wybrane przez siebie zagadnienie naukowe.

Zwycięzcą konkursu Famelab Poland 2020 został Jerzy Łątką z Politechniki Wrocławskiej, drugi był dr Paweł Sobczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Trzecie miejsce przypadło dr. inż. Mariuszowi Madejowi z WBBiB UJ za prezentację Najbardziej śmiercionośne stworzenie na Ziemi. Jury nagrodziło go za "pokazanie, że w nauce warto wracać do niezrealizowanych pomysłów, by dać nadzieję na przyszłość" oraz doceniło "żywiołowy sposób prezentacji".

- Wirusy atakują nie tylko organizmy wyższe, takie jak kręgowce, ale również te jednokomórkowe, w tym bakterie. Ten specyficzny typ wirusa zwany bakteriofagiem lub w skrócie fagiem w niczym nie przypomina wirusów, które wywołują choroby u ludzi. Składa się on z główki, która chroni materiał genetyczny, z tułowia działającego jak strzykawka oraz specjalnych wypustek, dzięki którym fag może przyczepić się do swojej ofiary. Gdy bakteria zostanie zainfekowana przez faga, produkuje ona nowe cząsteczki wirusa w tak olbrzymiej ilości, że w końcu pęka i uwalnia fagi mogące zakażać kolejne komórki. Na szczęście fagi mogą infekować jedynie komórki bakteryjne, są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Pojawia się więc pytanie, czy fagi mogą zostać użyte do leczenia infekcji bakteryjnych u ludzi? Otóż tak. Obecnie fagi są wykorzystywane w terapiach jedynie w skrajnych przypadkach, gdy żadne inne znane lekarstwo nie było w stanie zwalczyć infekcji bakteryjnej - wyjaśnia dr inż. Mariusz Madej.

I dodaje: - Terapia fagowa cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem i jest cały czas udoskonalana. Możliwe więc, że w przyszłości stworzenie, które zabija najwięcej organizmów na Ziemi, uchroni człowieka przed superbakteriami.

Mariusz Madej ukończył biotechnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia inżynierskie na kierunku inżynieria biomedyczna na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas doktoratu dołączył do Zakładu Mikrobiologii UJ prof. Jana Potempy na WBBiB UJ, w którym obecnie pracuje na stanowisku post doc. Jego głównym obiektem badań jest bakteria Porphyromonas gingivalis, która wywołuje paradontozę, ale jest zaangażowana również w szereg innych chorób jak chorobę Alzheimera czy reumatoidalne zapalenie stawów. W swojej pracy bada struktury kluczowych białek błonowych P. gingivalis, które są niezbędne tej bakterii do przeżycia, ale i do wywoływania chorób u ludzi. Dzięki poznaniu tych struktur, możliwe będzie zaprojektowanie nowych leków hamujących rozwój chorób wywoływanych przez P. gingivalis.

Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach, w tym m.in. w "Nature Microbiology", "mBio" czy "Trends in Molecular Medicine". Był kierownikiem grantów w programach Preludium o Etiuda Narodowego Centrum Nauki: Preludium. Dzięki finansowaniu z grantu Etiuda odbył półroczny staż w Wielkiej Brytanii w Newcastle University w grupie światowej klasy krystalografa białek błonowych prof. Berta van den Berga. Podczas doktoratu odbył również staż w Stanach Zjednoczonych (University of Louisville). Reprezentował UJ na kilkunastu konferencjach naukowych m.in. we Włoszech, Irlandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Australii. 4-krotnie otrzymał stypendium projakościowe dla najlepszych doktorantów, był również stypendystą w grancie Opus NCN.

Polecamy również
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
Eksperci o wpływie pandemii na wybrane grupy mniejszościowe
Eksperci o wpływie pandemii na wybrane grupy mniejszościowe
Prof. Andrzej Chwalba doktorem honoris causa UP w Krakowie
Prof. Andrzej Chwalba doktorem honoris causa UP w Krakowie
Badacze z Krakowa i Wilna przyjrzą się toksycznym zakwitom sinic
Badacze z Krakowa i Wilna przyjrzą się toksycznym zakwitom sinic

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj