Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

230 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W pracach nad tworzeniem dokumentu kluczową rolę odegrał Hugo Kołłątaj – reformator Akademii Krakowskiej i późniejszy rektor uczelni. W rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia kwiaty pod pomnikiem Kołłątaja złożyli, reprezentujący społeczność akademicką UJ – rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ prof. Dorota Malec.

Podczas mającej wieloletnią tradycję uroczystości, która odbywa się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja UJ przy ul. Gołębiej przed pomnikiem współtwórcy Konstytucji 3 Maja, oprócz biało-czerwonego wieńca od władz UJ kwiaty złożył także wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych.

W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wywołane koronawirusem SARS-CoV-2, uroczystość odbyła się w bardzo ograniczonym gronie i z zachowaniem wymaganych środków ostrożności.

3 maja 1791 roku polski Sejm uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą. W pracę nad jej powstaniem zaangażowani byli król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Stanisław Staszic, ale jej ostateczną redakcję powierzono Hugonowi Kołłątajowi. Już w dwa dni po jej uchwaleniu dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.

Hugo Kołłątaj - wybitny uczony, polityk, działacz i duchowny, w pamięci społeczności akademickiej UJ zapamiętany został przede wszystkim jako reformator Akademii Krakowskiej i późniejszy rektor uczelni. Kołłątaj, członek Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, zadanie zreformowania Akademii Krakowskiej otrzymał od Komisji Edukacji Narodowej. Był obrońcą uczelni wobec niechętnie nastawionej do niej Komisji.

Przeprowadzona w latach 1777–1786 reforma kołłątajowska zmieniła strukturę uczelni. Zlikwidowano cztery wydziały, powołując w ich miejsce dwa kolegia: Moralne (teologia, prawo i literatura) oraz Fizyczne (matematyka, fizyka i medycyna). Wprowadzono wykładowy język polski (z wyjątkiem teologii), sprowadzono znakomitych uczonych (m. in. matematyka i astronoma Jana Śniadeckiego), zadbano o rozwój nauk przyrodniczych i ścisłych, zainicjowano budowę Kolegium Fizycznego (Collegium Phisicum), obserwatorium astronomicznego, ogrodu botanicznego i kliniki uniwersyteckiej. W czasie tej reformy uniwersytet otrzymał nazwę Szkoły Głównej Koronnej (w 1783 r.), a na jej czele jako rektor w latach 1782-1786 stał Hugo Kołłątaj.

Zasługi Kołłątaja dla unowocześnienia Uniwersytetu Krakowskiego znalazły wyraz w nazwaniu jego imieniem kompleksu budynków przy ulicy św. Anny 12 (wcześniej zwane Collegium Physicum). 28 maja 2012 roku na dziedzińcu Collegium Kołłątaja uroczyście odsłonięto jego pomnik zaprojektowany przez prof. Aleksandra Śliwę z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w Ogrodzie Profesorskim zasadzono różę upamiętniającą wybitnego uczonego.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz