44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ

Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Stanisław Sroka złożył dzisiaj kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym Stanisława Pyjasa (1953-1977), studenta polonistyki i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

7 maja 2021 r. przypada 44. rocznica śmierci tego działacza opozycji antykomunistycznej. Jego tragiczna i tajemnicza śmierć w przededniu juwenaliów wstrząsnęła środowiskiem studenckim Krakowa i Polski. Odbyły się "czarne marsze", których uczestnicy domagali się wyjaśnienia okoliczniości jego śmierci.

Stanisław Pyjas przyciągnął uwagę Służby Bezpieczeństwa uczestnictwem w tzw. grupie anarchistów, skupionej wokół Domu Studenckiego "Żaczek", która nawiązywała do ideałów buntu roku 1968.  Student UJ sprzeciwiał się systemowi opartemu na kłamstwie, dławiącemu wszelkie przejawy wolności. Według środowisk opozycyjnych śmierć była skutkiem pobicia przez SB. Władze twierdziły, iż Pyjas spadł ze schodów.

15 maja w reakcji na śmierć Pyjasa jego przyjaciele powołali Studencki Komitet Solidarności – pierwszą niezależną organizację studencką w PRL.

Profesor Marek Krawczyk doktorem honoris causa UJ
Tom "Acta Archaeologica Carpathica" dedykowany prof. Renacie Madydzie-Legutko