Obraz Matejki z kolekcji UJ na wystawie w najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa

Dzisiaj w The National Gallery w Londynie zostanie otwarta dla publiczności wystawa „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki”. Głównym elementem wystawy jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Po raz pierwszy w historii dzieło polskiego malarza trafia do tej najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa.

Poza obrazem Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, podczas wystawy zaprezentowane zostaną jeszcze dwa obiekty ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego: astrolabium planisferyczne Marcina Bylicy z Olkusza, wykonane przez Hansa Dorna w 1486 r. na Węgrzech oraz współczesna (2008 r.) kopia torquetum Marcina Bylicy.

Obraz Jana Matejki wraz z astrolabium planisferycznym Marcina Bylicy– Po prawie dwóch latach współpracy i przygotowań do wystawy z ogromną radością prezentujemy nasze trzy cenne obiekty w National Gallery w Londynie, w jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki na świecie – mówi prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. – Wśród nich znajduje się słynny obraz Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, namalowany z okazji 400-lecia urodzin wielkiego astronoma, a zarazem studenta Uniwersytetu. Zakupiony ze składek publicznych i ofiarowany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, do dziś jest ozdobą auli Collegium Novum. Obrazowi towarzyszą dwa przyrządy astronomiczne: oryginalne astrolabium z 1486 roku, będące niegdyś własnością profesora Marcina Bylicy, który je ofiarował uniwersytetowi w czasach, gdy studiował w nim Mikołaj Kopernik, oraz kopia torquetum o tym samym rodowodzie własnościowym. Oba te artefakty znajdują się w stałej ekspozycji w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius – dodaje prof. Krzysztof Stopka.

Wystawa prezentowana jest od 21 maja 2021 do 22 sierpnia 2021 roku. Jej kuratorem i pomysłodawcą jest Christopher Riopelle.

The National Gallery prezentuje przede wszystkim sztukę zachodnioeuropejską. Jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2,3 tys. obrazów.

Więcej informacji na temat wystawy znajduje się na stronie The National Gallery.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych