Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczone z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami konkursu NPRH

Uczone z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami konkursu NPRH

"Georg Simmel: Pisma o religii" oraz "Edycja naukowa dzieł poetyckich Blozjusza Emiliusza Drakoncjusza i pomniejszych autorów z jego kręgu: przekład i opracowanie" to projekty zgłoszone przez badaczki z Wydziału Filozoficznego UJ i Wydziału Filologicznego UJ, które zostaną zrealizowane w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w ramach modułu Uniwersalia 2.2.


Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy europejskich. Uniwersalia 2.2 to jeden z czterech, obok Uniwersaliów 2.1 Dziedzictwa narodowego oraz Fundamentów, modułów NPRH. Ma on umożliwić stabilizację wyspecjalizowanych, edytorskich zespołów badawczych oraz finansowanie projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, w rozstrzygniętym właśnie konkursie złożono 53 wnioski. Na podstawie rekomendacji Rady NPRH do finansowania zakwalifikowano 10 najlepiej ocenionych projektów, w tym 2 z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na łączną kwotę 3,1 mln zł.

Laureatką konkursu w ramach modułu Uniwersalia 2.2 została dr hab. Dominika Motak, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego. Celem zgłoszonego przez nią projektu jest dokonanie pierwszego w Polsce przekładu z języka niemieckiego pism klasyka światowej humanistyki Georga Simmla (1858-1918) dotyczących religii. Ich publikacja w wersji papierowej i elektronicznej zawierać ma autorski przekład opatrzony komentarzami i poprzedzony obszernym wstępem. Dzieła G. Simmla niewątpliwie należą do najważniejszych osiągnięć europejskiej literatury filozoficznej, socjologicznej i religioznawczej. Ze względu na pozycję autora, który - będąc jednym z ojców-założycieli socjologii oraz jednym z najwybitniejszych filozofów życia, filozofów kultury i analityków nowoczesności - wywarł ogromny wpływ na całą współczesną humanistykę. Dlatego w obliczu światowego renesansu myśli Simmla w naukach społecznych i filozofii, znajdującego wyraz także w rosnącej liczbie tłumaczeń jego dzieł, planowana publikacja, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwoli zapełnić istotną lukę w polskiej literaturze naukowej i filozoficznej.

Grant w konkursie otrzymała również dr hab. Anna Wasyl, prof. UJ z Wydziału Filologicznego, która zajmie się edycją naukową dzieł Blozjusza Emiliusza Drakoncjusza. Jego twórczość sytuuje się w okresie przełomu, gdy po upadku Imperium Romanum tworzą się nowe państwa barbarzyńskie, tj. Królestwo Wandalów w Afryce Północnej, a reprezentanci dawnych rzymskich elit intelektualnych próbują odnaleźć się na dworach nowych władców, wbrew trudnościom wynikającym z różnic etnicznych i religijnych. Mimo że uznawany jest przez badaczy literatury późnego antyku za jednego z najważniejszych poetów łacińskich tej epoki, u nas pozostaje właściwie nieznany. Nagrodzony projekt ma służyć polskiemu czytelnikowi i wypełnić tę lukę. Poezja Drakoncjusza posiada dużą wartość literacką oraz poznawczą. Włączenie dzieł tego autora w obieg rodzimej humanistyki pozwoli też na ich twórcze wykorzystanie jako źródło wiedzy i punkt odniesienia badawczego nie tylko dla literaturoznawców, ale także historyków starożytności i wczesnego średniowiecza, historyków Kościoła, teologów oraz prawników-romanistów.

Lista wniosków zakwalifikowanych do finansowania w module Uniwersalia 2.2 jest dostępna na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron