Grant NAWA na umiędzynarodowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Projekt "ML2Mind: from machine learning to mind understanding" przygotowany przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ uzyskał finansowanie w konkursie Spinaker - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia, organizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Celem programu Spinaker jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów ukierunkowanych na wzrost zainteresowania ofertą kształcenia w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego wśród zagranicznych studentów i doktorantów, wzrost udziału zagranicznych studentów i doktorantów w programach kształcenia na polskich uczelniach oraz na poszerzenie oferty intensywnych międzynarodowych programów kształcenia, realizowanych także w formule zdalnej. Na opublikowanej liście rankingowej znalazło się 25 projektów, w tym 1, który będzie realizowany w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Projekt "ML2Mind: from machine learning to mind understanding", którego kierownikiem jest dr hab. inż. Tomasz Trzciński z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, ma na celu umiędzynarodowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego w obszarze prowadzonych zajęć w tematyce uczenia maszynowego oraz neurobiologii poprzez realizację cyklu intensywnych warsztatów w ramach szkół letnich, organizowanych w formie zdalnej i hybrydowej zorientowanych na tematykę badawczą dotyczącą informatyki, neurobiologii oraz neurokognitywistyki dla studentów i doktorantów zagranicznych. W ramach projektu planowane jest stworzenie, wdrożenie i przeprowadzenie intensywnego, międzynarodowego programu kształcenia polegającego m.in. na stworzeniu nowego intensywnego kursu specjalistycznego, tzw. szkoły letniej poświęconej inspirowanym neuronaukami zagadnieniom uczenia maszynowego oraz adaptacji do formatu hybrydowego szkoły letniej Baltic-Nordic School on Neuroinformatics and Neuroscience. Jednocześnie planowane jest nawiązanie i utrzymanie stałych spotkań naukowych o randze międzynarodowej z tematyki pogranicza sztucznej inteligencji i neurokognitywistyki oraz zwiększenie umiędzynarodowienia prac i projektów badawczych.

Dr hab. inż. Tomasz Trzciński jest adiunktem w Katedrze Uczenia Maszynowego UJ. W 2010 roku otrzymał dwa dyplomy magisterskie: pierwszy nadany przez Universitat Politècnica de Catalunya w zakresie badań nad technologiami informacyjnymi, drugi nadany przez Politecnico di Torino w zakresie elektroniki. Stopień doktora w zakresie wizji maszynowej zdobył 4 lata później na École Polytechnique Fédérale de Lausanne. W ubiegłym roku habilitował się w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja na Politechnice Warszawskiej. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie Stanforda oraz na Nanyang Technological University. Jest ekspertem Narodowego Centrum Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zasiada również w radzie naukowej konferencji PLinML oraz Data Science Summit.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM