Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński laureatem konkursu "Kraków bez barier"

Uniwersytet Jagielloński laureatem konkursu "Kraków bez barier"

Nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ zdobyła nagrodę główną w 14. edycji konkursu "Kraków bez barier". Plebiscyt od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.


"Kraków bez barier" przez 11 lat był konkursem architektonicznym, ale 2 lata temu postanowiono rozszerzyć formułę o dodatkowe, ważne społecznie kategorie. Od 2018 roku nagrody i wyróżnienia otrzymują zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Nowe podejście spotkało się z pozytywnym odzewem i zwiększoną liczbą zgłoszeń.

Dzięki konkursowi o przedsięwzięciach i inicjatywach, w których potrzeby osób z niepełnosprawnościami zajmują ważne miejsce, dowiaduje się coraz więcej mieszkańców Krakowa. Konkurs jest także świetnym źródłem przykładów i rozwiązań, które warto naśladować.

Jak poinformował serwis krakow.pl, do tegorocznej edycji wpłynęło 46 zgłoszeń. W 5 konkursowych kategoriach przyznano 8 nagród głównych i 9 wyróżnień. W kategorii budownictwo dostępne, podzielonej na 3 obszary, nagrody i wyróżnienia przyznawane są za dostosowywanie obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obszarze obiekty użyteczności publicznej nagrodę główną otrzymał budynek biurowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Ingardena 6, w którym od kilku miesięcy mieści się Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

Wcześniej pod tym adresem znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze. W tym celu zwiększono rozpiętość konstrukcji z 6,3 do 12,6 m z zastosowaniem cięgien sprężonych w istniejącym stropodachu. Istniejący przejazd pod budynkiem zabudowano przeszkleniami, które stworzyły duży, przyjazny hol wraz z kawiarnią i otwarciem na teren zielony. Ponadto do wnętrz wprowadzono naturalne materiały wykończeniowe, drzewa w donicach podkreślające sąsiedztwo parku Jordana i terenów zielonych.

Budynek i jego otoczenie zostały w pełni dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Miejsca pracy, sale dydaktyczne zostały dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kolory mebli zaprojektowano w kolorach kontrastowych do podłogi. W holu i korytarzach wykonano ścieżki prowadzące, elementy fakturowe. Każde pomieszczenie zostało opisane w alfabecie Braille’a, a identyfikację wizualną budynku wykonano w sposób kontrastowy do tła o dużych symbolach. Sale wyposażono w pętle indukcyjne.

Laureatów tegorocznej edycji plebiscytu poznaliśmy podczas kameralnej gali zorganizowanej w Pałacu Krzysztofory - Muzeum Krakowa. Otrzymali oni okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie. Nagrody wręczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, który nie tylko gratulował laureatom, ale przede wszystkim dziękował im za tak ważne, potrzebne i warte naśladowania społeczne zaangażowanie.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron