Historyczne miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w rankingu QS

19 polskich uczelni znalazło się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji prestiżowego QS World University Rankings 2022, którego wyniki zostały opublikowane 8 czerwca. W stosunku do poprzedniej edycji Uniwersytet Jagielloński przesunął się o 17 pozycji i zanotował najwyższe miejsce w historii zestawienia. Na czele niezmiennie Instytut Techniczny Massachusetts w USA.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest on jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku znalazło się w nim 1300 uczelni. Zestawienie powstaje w oparciu o 6 kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na najlepszym w historii 309. miejscu, co oznacza awans o 17 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Wskaźnikami, w których najlepiej oceniono najstarszą polską uczelnię, są stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, prestiż wśród pracodawców oraz reputacja w środowisku akademickim. Warto dodać, że UJ od kilku lat systematycznie poprawia swoją pozycję w rankingu QS. Jeszcze w 2018 roku znajdował się w przedziale 461-470.

Systematycznie rośnie liczba polskich uczelni w QS World University Rankings. Przed trzema laty było ich 14, a obecnie - 19. W najnowszym zestawieniu Uniwersytet Warszawski sklasyfikowano na 308. miejscu, a Politechnikę Warszawską w grupie 501-510. W przedziale 801-1000 znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski. Kolejne 4 polskie uczelnie zajęły miejsca w grupie 1001-1200 - Politechnika Lubelska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet w Białymstoku.

Pierwsze miejsce w QS World University Rankings 2022 zajął Instytut Techniczny Massachusetts. Na podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Oxfordzki oraz ex aequo na 3. pozycji Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Cambridge.

Pełne wyniki tegorocznego rankingu QS są dostępne na stronie topuniversities.com.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?