Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji

Zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonał pierwszą w Polsce innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego. To szansa dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne, nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

- Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany za pomocą tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej przy pomocy diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu - tłumaczy dr Borys Kwinta, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Dobę po wykonaniu operacji jej efekt jest - zdaniem lekarzy - zadowalający. Pacjent czuje się dobrze, a jego stan neurologiczny nie pogorszył się. Z pomocą rehabilitantów udało mu się wstać z łóżka.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM