Człowiek Roku 2020 – trzech laureatów konkursu reprezentuje UJ

Prof. Tomasz Grodzicki, Marcin Jędrychowski oraz prof. Krzysztof Pyrć zostali wyróżnieni przez redakcję "Gazety Krakowskiej" tytułami "Człowiek Roku 2020". Wyróżnienie przyznawane jest w drodze organizowanego od 30 lat konkursu, w którym nagradzani są naukowcy, artyści, przedsiębiorcy oraz inne osoby zmieniające oblicze Małopolski.

Wyniki bieżącej edycji plebiscytu ogłoszono 24 czerwca. Doceniono w nim w dużej mierze osoby, które pomagały mieszkańcom naszego regionu w walce z pandemią.

W gronie osób, które odebrały statuetkę przynależną zwycięzcy konkursu znaleźli się zatem dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski oraz prof. Krzysztof Pyrć, biolog, biotechnolog i wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Ale nagrodzony został także prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum, którego uhonorowano za stworzenie programu diagnozowania i leczenia chorób rzadkich.

Odbierając tytuł, laureat podkreślił, że problematyka chorób rzadkich została dostrzeżona przez lekarzy m.in. dzięki wspólnemu wysiłkowi specjalistów z UJ Collegium Medicum oraz Szpitala Uniwersyteckiego. Zapowiedział także, że efektem tego zaangażowania jest rychłe urzeczywistnienie się planu powołania trzech europejskich ośrodków referencyjnych do leczenia chorób rzadkich – neurologicznych, spichrzeniowych i immunologiczno-alergicznych.

Za kierowanie znakomitym zespołem specjalistów, którzy w ciągu ostatnich trudnych miesięcy uratowali tysiące ludzkich istnień oraz za edukowanie społeczeństwa w temacie pandemii koronawirusa uhonorowany został dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Prof. Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii nagrodzony został za postawę naukowca, który w świecie dezinformacji i polaryzacji opinii potrafi jasno i kompetentnie tłumaczyć naukowe podstawy walki z koronawirusem.

- Główną moją pasją jest nauka, nagroda bardzo mnie ucieszyła, ponieważ, pozwala mi wierzyć, że działania naukowców potrafią dobrze wpływać na życie codzienne ludzi - powiedział prof. Pyrć.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ