Polsko-francuskie rozmowy o współpracy naukowej w Collegium Novum

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przyjął w swoim gabinecie konsul generalną Republiki Francuskiej Anne Schmidt-Riou. W spotkaniu uczestniczyła także prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec oraz koordynator oddziału Campus France w Krakowie, odpowiadający również za kontakty z polskimi uczelniami wyższymi, Michał Zięba.

W trakcie spotkania prof. Jacek Popiel przypomniał, że UJ utrzymywał do tej pory z uczelniami francuskimi bardzo bliskie relacje, których fundamentem były międzynarodowe projekty naukowe oraz programy wymiany studentów i doktorantów. W tym zakresie duże zasługi ma Instytut Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ. Przy tej okazji rektor UJ wyraził nadzieję, że stosunki te będą w kolejnych latach rozwijane i umacniane. Wspomniał także o ubiegłorocznej wizycie prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w Uniwersytecie Jagiellońskim, która była wyrazem szczególnego uznania strony francuskiej dla najstarszej polskiej uczelni i wywołała szeroki, międzynarodowy oddźwięk.

Anne Schmidt-Riou przyznała, że współpraca naukowa UJ z ośrodkami francuskimi ma duży wpływ na kondycję relacji dyplomatycznych obu państw. Mówiła o bardzo dobrej sytuacji krakowskiej wspólnoty frankofonów, która liczy ok. 2 tys. osób. Zapowiedziała, że Konsulat Generalny Republiki Francji w Krakowie zamierza aktywnie wspierać inicjatywy, które wymagającej publiczności zapewniają wyłącznie wydarzenia kulturalne najwyższej jakości.

Uniwersytet Jagielloński ma podpisanych 9 wydziałowych porozumień bilateralnych o współpracy naukowej z uczelniami we Francji, w tym 3 z dziedziny medycyny, farmacji i nauk o zdrowiu. Głównymi partnerami są Uniwersytet w Grenoble, Uniwersytet w Orleanie, Uniwersytet w Strasburgu, Katolicki Uniwersytet w Lyonie oraz prestiżowa École des mines de Paris. Dodatkowo najstarsza polska uczelnia, w ramach programu Erasmus+, zawarła niemal 200 umów międzyinstytucjonalnych. Obejmują one możliwość wymiany studentów i pracowników naukowych w celach dydaktycznych i szkoleniowych oraz możliwość odbywania praktyk studenckich na francuskich uczelniach.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi również aktywną współpracę z uczelniami z Francji w ramach międzynarodowych sieci współpracy UNA Europa, Coimbra Group, The Guild, Utrecht Network oraz European Univerities Association.

Prężnie rozwija się też współpraca w obszarze nauk prawnych. Od roku 2000 na Wydziale Prawa i Administracji UJ, w ramach Ośrodka Koordynacyjnego Szkół Praw Obcych, działa Szkoła Prawa Francuskiego. Jej celem jest kształcenie studentów z zakresu francuskiego języka prawniczego oraz podstawowych informacji o systemie prawa nad Sekwaną. Organizowane są również wykłady gościnne prawników francuskojęzycznych oraz konferencje naukowe, a studenci uczestniczą w przygotowaniu publikacji naukowych. Jedną z kluczowych dla Szkoły Prawa Francuskiego postaci jest prof. Jacques Leroy z Uniwersytetu w Orleanie, któremu nadany został tytuł doktora honoris causa UJ w 2018 roku.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM