Sukces młodych matematyków w międzynarodowej olimpiadzie

Siedem medali - jeden złoty oraz sześć srebrnych - zdobyli polscy uczniowie w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Sześciu na siedmiu naszych medalistów niebawem rozpocznie studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (WMiI UJ).

Tegoroczna olimpiada, z uwagi na pandemię, odbyła się on-line. Uczniowie rozwiązywali zadania w swoich krajach pod nadzorem kamer i obserwatora z zagranicy. Polska reprezentacja uczestniczyła w zawodach na WMiI UJ. Przewodniczącymi delegacji byli Łukasz Bożyk i Dominika Regiec, a rolę zagranicznego komisarza pełnił dr Maik Gröger z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Olimpijczykami w czasie pobytu w Krakowie opiekował się Vladyslav Zveryk, natomiast organizatorem zawodów był dr Andrzej Grzesik.

W Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej reprezentanci Polski zdobyli łącznie 7 medali. Złoto wywalczył Radosław Żak, a medale srebrne zdobyli wszyscy pozostali uczestnicy polskiej ekipy - Juliusz Banecki, Antoni Buraczewski, Paweł Gadziński, Korneliusz Piotr Obarski oraz Łukasz Orski. W klasyfikacji generalnej Polacy zajęli 13. miejsce na 107 uczestniczących krajów.

"Spośród sześciu polskich reprezentantów, w ostatnich latach w programie tutoringu prowadzonym przez nasz wydział uczestniczyli Juliusz Banecki, Paweł Gadziński, Łukasz Orski oraz Radosław Żak. Ich opiekunami byli dr Andrzej Czarnecki, dr hab. Grzegorz Kapustka, prof. UJ, dr Tomasz Kobos oraz dr Tomasz Kowalczyk. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasz innowacyjny program tutoringu, a także towarzyszące mu przedsięwzięcia, tj. Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie czy Jagielloński Turniej Matematyczny mają znaczenie dalece wykraczające poza ramy naszej uczelni, stając się miejscem twórczej współpracy pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Matematyki UJ z najbardziej uzdolnioną matematycznie młodzieżą w kraju. Warto zaznaczyć, że Juliusz Banecki, Łukasz Orski i Radosław Żak uzyskali Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego przeznaczone dla wybitnych uczniów polskich i zagranicznych szkół średnich, którzy chcą studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponadto wraz z Pawłem Gadzińskim zostali stypendystami Dziekańskiego Funduszu dla Olimpijczyków. Wśród laureatów Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej znalazł się także Dmitriy Gorovoy z Białorusi, który jest także tegorocznym stypendystą konkursu o Stypendium im. Franciszka Mertensa" - poinformował WMiI UJ.

Wydział Matematyki i Informatyki UJ od roku akademickiego 2017/2018 obejmuje swoją opieką najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów liceów głównie z Polski południowej, przydzielając im tutorów, którzy pomogą im w rozwoju ogólnej kultury matematycznej. Tutoring opiera się na indywidualnych spotkaniach i zdalnym kontakcie. Skierowany jest do uczniów o najwyższym potencjale matematycznym, udokumentowanym wybitnymi osiągnięciami, dla których tradycyjne kółka zainteresowań oraz warsztaty olimpijskie są już niewystarczające. Nabór do programu jest prowadzony w sposób ciągły.

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Startuje rekrutacja na innowacyjne kierunki studiów podyplomowych