Psychologowie z UJ współautorami artykułu w "Nature Human Behaviour"

Ośmioro badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazło się wśród autorów artykułu "A multi-country test of brief reappraisal interventions on emotions during the COVID-19 pandemic", opublikowanego 2 sierpnia w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie "Nature Human Behaviour". Publikacja z dziedziny psychologii dotyczy wpływu strategii przewartościowania na radzenie sobie z negatywnymi emocjami w kontekście pandemii.

Pandemia COVID-19 i towarzyszące jej okoliczności, spowodowały wzrost negatywnych emocji i spadek pozytywnych emocji wśród ludności w skali globalnej. W celu przeciwdziałania tym tendencjom, naukowcy postanowili przetestować użycie strategii regulacji emocji zwanej przewartościowaniem (ang. reappraisal). Badania przeprowadzone wśród mieszkańców 87 państw i regionów wykazały, że już jedna lub dwie krótkie interwencje z zastosowaniem tej strategii wyraźnie zredukowały poziom negatywnych emocji i zwiększyły poziom pozytywnych emocji w porównaniu z grupą kontrolną. Podobny skutek przyniosły interwencje z użyciem reinterpretacji (reconstrual) i zmiany celów (repurposing). Interwencje przewartościowania nie spowodowały przy tym spadku chęci do podejmowania zachowań mających na celu ochronę zdrowia. Przetestowane rozwiązania są mało kosztowne i możliwe do zastosowania na całym świecie.

Wśród autorów artykułu znaleźli się następujący badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• prof. Małgorzata Kossowska, Instytut Psychologii
  • dr Krystian Barzykowski, Instytut Psychologii
  • dr Gabriela Czarnek, Instytut Psychologii
  • Sylwia Adamus, Instytut Psychologii
  • Katarzyna Filip, Instytut Psychologii
  • Julita Kielińska, Instytut Psychologii
  • Paulina Szwed, Instytut Psychologii
  • Magdalena Wielgus, Instytut Psychologii Stosowanej

Pełny tekst artykułu dostępny jest na stronie "Nature Human Behaviour".

Studenci ISAD UJ autorami artykułu w „European Cybersecurity Journal”
Studenci WSMiP UJ nagrodzeni w konkursie z dziedziny cyberbezpieczeństwa
Jak żyć bardziej energooszczędnie w mieście? Studenci z UJ znają odpowiedź