Naukowcy z UJ pracują nad innowacyjnym lekiem na koci katar

Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę licencyjną z firmą Acatavir na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu choroby zwanej kocim katarem. Choć jej nazwa brzmi niepozornie, jest ona niebezpieczną i powszechną chorobą obejmującą zakaźne schorzenia dróg oddechowych oraz błon śluzowych u kotów, która może nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez kociego herpeswirusa typu 1 (FHV-1) lub przez kociego kaliciwirusa (FCV), jest bardzo powszechną chorobą zakaźną u kotów, zwaną kocim katarem. Jest to zespół, którego objawy obejmują kaszel, kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, gorączkę oraz pojawienie się ropnych wydzielin z nosa i oczu. Co więcej, koci katar jest uważany za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Pomimo tego że choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która ma zapobiec wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek terapeutyczny działający bezpośrednio na FCV.

- Badania nad lekami przeciwwirusowymi ukierunkowanymi zarówno na choroby ludzkie jak i zwierzęce prowadzimy od wielu lat. Koci katar pojawia się najczęściej u młodych kociąt. Jest powodowany przez 2 wirusy, które nie mają ze sobą nic wspólnego, ale powodują podobne objawy. W tym momencie nie dysponujemy skutecznym lekiem, który by pozwalał nam na wyleczenie tego zakażenia. Pojawiają się co prawda próby stosowania leków, które podajemy u ludzi, lecz ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze przed wybuchem pandemii wspólnie z naukowcami z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczęliśmy szukać możliwości stworzenia innowacyjnego produktu dla medycyny weterynaryjnej. Badania prowadzone przez Aleksandrę Synowiec, która była moją studentką a obecnie jest doktorantką, doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi. Związek ten skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar. Substancją czynną produktu jest sulfonowana pochodna polistyrenu - mówi prof. Krzysztof Pyrć, który uczestniczy w badaniach.

I dodaje: - Nasz preparat został już opatentowany. By móc rozwijać tę technologię, podjęliśmy współpracę z funduszem inwestycyjnym z Wrocławia. Obecnie jesteśmy na etapie badań przedklinicznych. Liczymy, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy badania kliniczne. Kolejny etapem będzie znalezienie podmiotu, który będzie w stanie skomercjalizować nasz wynalazek.

Zgodnie z podpisanym dokumentem szereg badań w kierunku stworzenia i skomercjalizowania innowacyjnego produktu przeprowadzi firma Acatavir. Jej założycielami są naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Aleksandra Synowiec i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii).

Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą <span lang="en">Frans Habraken Best Paper Award 2021</span>