2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski

- Należę do pokolenia, które było pod wielkim wpływem księdza profesora Józefa Tischnera. Moje przemyślenia na temat wolności ukształtowały się właśnie pod jego wpływem – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając zorganizowany po 10 latach Drugi Kongres Tischnerowski, który tym razem odbywa się pod hasłem "Oblicza wolności".

Prof. Popiel nawiązał do osobistych wspomnień z lat 1981- 82, kiedy wykłady w auli ówczesnego Instytutu Polonistyki UJ przy ulicy Gołębiej 13, wygłaszał ks. Józef Tischner, obecny patron tej sali. W tym gorącym politycznie okresie (w październiku w Gdańsku odbywa się pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"), w wypełnionej po brzegi sali Józef Tischner prowadzi wykłady dotyczące fenomenologii Hegla, ale każdy ze słuchaczy zdaje sobie sprawę, że odnoszą się one do rzeczywistości, która dzieje się w tym momencie w kraju. O dziwo wykłady te były kontynuowane także po wprowadzeniu stanu wojennego. Dla studentów, to co wówczas Tischner mówi o Heglu, w czym zawiera także uwagi o fundamentalnych relacjach między panem a niewolnikiem i interpretacje pojęcia wolności, staje się podstawą, która pozwala przetrwać te trudne lata. Zarazem umożliwia przyjęcie postawy, która umożliwia przeniesienie problematyki wolności w sferę myśli i rozumu.

Prof. Jacek Popiel przytoczył także zanotowane wtedy zdanie Tischnera, które jest wskazaniem, że mówienie o wolności rozpoczyna się sferze myślenia:  - W chwili, w której czujemy w duszy wolność, świat staje się dla nas bardziej zrozumiały. W momencie, kiedy ten świat ogranicza naszą wolność, w tym samym momencie widzimy, że świat ten staje się niezrozumiały. Wtedy od razu czujemy, ze stajemy się niewolnikami tego świata, a w gruncie rzeczy jesteśmy niewolnikami własnej niezdolności  zrozumienia tego, co się dzieje.

W 2020 roku minęło 20 lat od śmierci Józefa Tischnera. W 2021 roku obchodzona jest z kolei  90. rocznica jego urodzin. II Kongres Tischnerowski ma za zadanie przypomnieć osobę Księdza Profesora oraz postawić pytanie o aktualność jego myśli. O ile w czasie I Kongresu, w roku 2011, jego twórczość badana była przez pryzmat prawdy i dobra, o tyle teraz tematem przewodnim będzie wolność oraz jej rozmaite oblicza.

W kongresie wezmą udział m.in. Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Jacek Filek, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Ludger Hagedorn, Władysław Stróżewski, Tadeusz Szawiel, Karol Tarnowski, ks. Alfred J. Wierzbicki i Jan Woleński.

Kongres organizowany jest przez Instytut Myśli Józefa Tischnera we współpracy z Wydziałami Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau