Studentka UJ i uczestniczka IO w Tokio z nagrodą "Pro Juvenes"

Sylwia Zyzańska, reprezentantka Polski podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijski w Tokio, została doceniona podczas IX Gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". Laureatka po ukończeniu studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie kontynuuje naukę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrody "Pro Juvenes" to inicjatywa organizowana przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Celem konkursu jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom i wspierających potencjał młodych ludzi. Parlament Studentów RP, wręczając nagrody „Pro Juvenes”, chce w ten sposób tworzyć dobrą atmosferę wzajemnego współdziałania w środowisku akademickim oraz integrować studentów z całej Polski. Zwycięzców wybiera środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które w tym roku przeprowadzono między 9 a 14 listopada.

Sylwia Zyzańska została nagrodzona w kategorii student sportowiec. Pochodząca z Żywca łuczniczka zaczęła trenować tę dyscyplinę w 2011 roku miejscowym Łuczniku. Już w 2014 roku zdobyła brązowy medal halowych mistrzostw świata juniorek w Nîmes. Rok później wywalczyła w drużynie brązowy medal podczas halowych mistrzostw Europy juniorów w Koprze. W lipcu 2016 roku wzięła udział w mistrzostwach Europy w Bukareszcie, na których kolejny brąz. Wystąpiła w letniej uniwersjadzie w 2017 roku w Tajpej. W zawodach indywidualnych dotarła do 1/8 finału. W rywalizacji par mieszanych odpadła w ćwierćfinale po porażce z reprezentacją Meksyku.

W lipcu 2019 roku ponownie wzięła udział w uniwersjadzie w Neapolu, w której ostatecznie zajęła 5. miejsce. W październiku tego samego roku wystąpiła na światowych igrzyskach wojskowych w Wuhan, gdzie zdobyła srebrny medal. 29 lipca 2021 odpadła z rywalizacji w 1/32 olimpijskiego turnieju łuczniczego w Tokio.

Sylwia Zyzańska ukończyła studia licencjackie wychowanie fizyczne i sport na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Od 2020 roku kontynuuje studia magisterskie na kierunku zarządzanie w sporcie i turystyce na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych