Nagroda im. Algisa Kalėdy dla propagatora kultury Litwy

Dr Kamil Pecela, absolwent Wydziału Polonistyki UJ i współpracownik Pracowni Kultury Litwy UJ, został laureatem Nagrody im. Algisa Kalėdy. Wyróżnienie to otrzymał za badania nad spuścizną literacką autorów litewskich i polskich, którzy tworzyli w Wilnie, jak również m.in. za przekłady litewskiej literatury pięknej na język polski oraz eseistyczną refleksję nad kulturą litewską.

Patron nagrody prof. Algis Kalėda (1954-2017) był lituanistą i polonistą, badaczem literatury litewskiej i polskiej, krytykiem literackim oraz tłumaczem. Na język litewski przełożył m.in. utwory Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka i Stanisława Lema. Był też współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego. Po śmierci 2017 roku jego rodzina zainicjowała ustanowienie nagrody dla naukowców zajmujących się tak jak on dziedzictwem literatury litewskiej oraz polsko-litewskimi związkami literackimi. Nagrodę ustanowił Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru.

Dr Kamil Pecela jestem absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2014 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych po obronie pracy "Twórczość Rafała Mackiewicza (Rapolasa Mackonisa) i życie literackie Wilna lat międzywojennych" napisanej pod opieką naukową prof. Andrzeja Romanowskiego. Dysertacja ta przyniosła mu III nagrodę im. Juliusza Bardacha za lata 2014-2015 przyznaną przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie. Zajmuje się literaturą i kulturą Litwy. Bada ją, opowiada o niej, pisze o niej teksty, propaguje ją w internecie, a także przekłada ją na język polski. W 2019 roku za aktywność przekładową otrzymał dyplom honorowy Instytutu Kultury Litwy.

Uroczysta ceremonia uhonorowania laureatów Nagrody im. Algisa Kalėdy za rok 2021 odbędzie się 29 grudnia br. w Wileńskiej Galerii Obrazów.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ