W Krakowie-Prokocimiu rehabilitują dzieci, które przeszły COVID-19

Kłopoty z oddychaniem, brak koncentracji i ogólne osłabienie to najczęstsze powikłania po przebyciu COVID-19. Zakład Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu rozpoczął rehabilitację pocovidową dzieci. Realizując program, rehabilitacja zmierza w kierunku poprawy wydolności i sprawności fizycznej organizmu. Na początku są to proste ćwiczenia oddechowe i ruchowe, a w miarę upływu czasu zwiększane jest ich obciążenie.

Program zajęć zawsze jest dostosowany do aktualnych możliwości pacjenta. W czasie ćwiczeń wykorzystywany jest cały nowoczesny sprzęt - łącznie z masażami wodnymi i masażem klasycznym, a także z wykorzystaniem ścianki wspinaczkowej dostępnej w sali rehabilitacyjnej. Zajęcia te prowadzą fizjoterapeuci z uprawnieniami wspinaczkowymi.

Realizacja rehabilitacji po COVID-19 dzieci jest realizowana na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W dalszej kolejności wymagane są: wizyta fizjoterapeutyczna wstępna, wizyty terapeutyczne (częstotliwość ustalana indywidualnie, jednak nie więcej niż 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni), a także wizyta fizjoterapeutyczna końcowa, która jest przeprowadzana po 6 tygodniach od wizyty wstępnej.

Szpital zaznacza, że uczestnik programu w czasie jego trwania nie może korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych zarówno ze środków programu, jak i innych środków ich na realizację.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Celem jego działalności jest ratowanie życia i zdrowia dzieci już od pierwszych dni życia, aż do ukończenia 18. roku życia. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych, dzięki czemu zapewnia największą kompleksowość leczenia. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych. Łącznie w USD funkcjonują 22 oddziały i 32 specjalistyczne poradnie. Szpital dysponuje ponad 400 łóżkami.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM