Europejskie wyróżnienie dla UJ w zakresie równouprawnienia płci

Dyrekcja Generalna Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej w przewodniku "Horizon Europe Guidance on Gender Equality Plans", dotyczącym planów równości płci na uczelniach, wyróżniła Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ (DB UJ) za podejmowanie działań w zakresie równości płci.

W dokumencie wskazano, że działania Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ koncentrują się w obszarze równości płci. W ramach wyróżnienia podkreślono, że wśród działań podejmowanych przez DB UJ jest identyfikowanie przejawów nierówności płci na uczelni, podnoszenie świadomości w tym obszarze oraz zapewnianie wsparcia w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. Wskazano również, że DB UJ realizuje we współpracy z Instytutem Socjologii UJ finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt "Systemowe zmiany w instytucjach poprzez rozwijanie planów równości płci".

Przewodnik "Horizon Europe Guidance on Gender Equality Plans" został przygotowany w ramach realizacji jednego z priorytetów Unii Europejskiej, jakim jest propagowanie równości płci w obszarze badań i innowacji poprzez zmianę instytucjonalną.

Kierowana do państw członkowskich UE Strategia Komisji Europejskiej na rzecz równości płci na lata 2020-2025 przyjęła za główny cel wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Program ramowy Horyzont Europa na lata 2021-2027 wyznacza równość płci jako priorytet, którego celem jest zwiększenie poziomu równouprawnienia wśród badaczy. Oznacza to m.in., że uczelnie wyższe z siedzibą w państwie członkowskim UE, które będą aplikować do programu Horyzont Europa o granty na realizację projektów badawczych, zobowiązane zostały do opracowania i wdrożenia planu działań w zakresie równości płci.

Plan równości płci ma być instrumentem promowania równości szans kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach działalności, w tym również w obszarze realizacji projektów badawczych. Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej plan taki powinien być oficjalnym dokumentem upublicznionym na stronie internetowej instytucji, określającym nie tylko cele, lecz również środki przeznaczone na realizację działań w obszarze równości płci, w tym podjęcie zobowiązań dotyczących m.in. zbierania danych w podziale na płeć i podnoszenia świadomości na temat płci.

Przewodnik "Horizon Europe Guidance on Gender Equality Plans" jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Publikacji UE (w języku angielskim).

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum