Wysokie odznaczenia państwowe dla badaczy Instytutu Archeologii

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IA UJ) otrzymali wysokie odznaczenia państwowe. Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski a dr Łukasz Miszk - Złoty Krzyż Zasługi. Badaczy uhonorowano za sukcesy w rozwijaniu polsko-cypryjskiej współpracy naukowej w dziedzinie archeologii i za pozytywne kreowanie wizerunku Polski w świecie.

Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka ukończyła studia z zakresu archeologii śródziemnomorskiej na UJ. Po studiach została zatrudniona jako asystentka w IA UJ, z którym związała całą swoją karierę naukową. Obroniła pracę doktorską w 1986 roku i rozprawę habilitacyjną w 1995 roku. W 2002 roku uzyskała tytuł naukowy profesora. W roku 2003 została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Archeologii UJ, a od roku 2013 zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego. W roku 2005 objęła kierowanie Zakładem Archeologii Klasycznej UJ. Jest członkinią wielu organizacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Przewodniczy Komisji Archeologii Krajów Śródziemnomorskich Polskiej Akademii Umiejętności. Jest wicedyrektorem Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

Interesuje się sztuką i archeologią Grecji, Cypru, Rzymu oraz kolonii greckich na północnych wybrzeżach Morza Czarnego. Zajmuje się ceramiką i greckim malarstwem wazowym. Jest autorką licznych publikacji książkowych i artykułów w krajowych i zagranicznych wydawnictwach. Ma ogromne doświadczenie w badaniach miasta Nea Pafos, w których uczestniczy od 1988 roku. W latach 2011-2020 była kierownikiem "Paphos Agora Project” realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i finansowanego z grantów Narodowego Centrum Nauki. W październiku 2020 roku stanęła na czele nowego projektu, za który odpowiada powstałe w tym celu konsorcjum naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego (lider), Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Głównym zadaniem badaczy jest odtworzenie układu ulic i budowli funkcjonujących na terenie antycznego Nea Pafos w różnych okresach historycznych. Rezultatem zintegrowanych wyników badań będzie rekonstrukcja krajobrazu miasta i zabudowań w postaci modeli trójwymiarowych.

- Będzie to zupełnie nowe spojrzenie na Nea Pafos. Stworzymy modele miasta w 4 fazach jego rozwoju. Dowiemy się, jak faktycznie mogło ono wyglądać, ile liczyło mieszkańców. Zrekonstruujemy te elementy zabudowy, które znajdują się terenie polskich wykopalisk, czyli w rezydencjonalnej willowej dzielnicy miasta oraz na agorze. Pozostałe budynki, założenia architektoniczne czy elementy infrastruktury miasta będą pokazane bardzo ogólnie. Badania te prowadziły inne misje archeologiczne i nie mamy dostępu do tej dokumentacji. Bazujemy na tym, co zostało opublikowane - mówiła nam przed rokiem prof. Ewdoksia Papucia-Władyka.

Dr Łukasz Miszk pracuje w Zakładzie Archeologii Klasycznej UJ. Ukończył studia historyczne (2005) i archeologiczne (2009) na UJ. W 2021 roku obronił pracę doktorską "Agora Nea Pafos", której promotorem była prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Specjalizuje się w zagadnieniach urbanistyki i architektury miast antycznych, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych metod prowadzenia badań terenowych. Ponadto w jego kręgu zainteresowań leży problematyka interpretacji i rekonstrukcji życia codziennego w starożytności. Uczestnik badań wykopaliskowych na ponad 30 stanowiskach archeologicznych, przede wszystkim w roli kierownika prac terenowych, na Cyprze i Ukrainie, w Polsce, Bułgarii i Portugalii oraz we Włoszech. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na studiach stacjonarnych z zakresu archeologii klasycznej z naciskiem na region wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Jest również współopiekunem ćwiczeń terenowych odbywających się na stanowisku w Pafos. Członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu