Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Psychologii UJ startuje z kampanią na rzecz uchodźców z Ukrainy

Instytut Psychologii UJ startuje z kampanią na rzecz uchodźców z Ukrainy

"Między Innymi List" - to nowa inicjatywa pracowników z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kampania ma być znakiem solidarności z ofiarami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także formą wsparcia psychicznego w obliczu wojny.

- Dla wielu rosyjska inwazja na Ukrainę to wydarzenia nie do pomyślenia, które przekracza nasze pojęcie i wprowadza w stan oszołomienia, oniemienia i braku słów. Chcemy, aby "List" stał się szansą na podzielenie się tymi emocjami, lękiem, ale i nadzieją. Wszystko po to, aby wbrew fatalnej sytuacji powiedzieć życiu "tak" - tłumaczy prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, której zespół przygotował kampanię.

To część działań Punktu Wsparcia Psychicznego dla Ofiar Inwazji Rosyjskiej na Ukrainę, który powstał w Instytucie Psychologii UJ. Inicjatywa ma wymiar zarówno solidarnościowy, jak i wspierający w radzeniu sobie z szokiem, który wywołała wojna w Ukrainie.

"Piszmy do siebie listy - Listy Między Innymi na znak naszej solidarności ze wszystkimi doznającymi cierpienia z powodu wojny jako wyraz naszej nadziei na pokój między Innymi, a także jako świadectwo wspólnoty Innych przekraczających dystans między sobą - w słowach, które pozwalają żyć" - apelują pomysłodawczynie kampanii.

Pisanie może pomóc w oswojeniu nowej sytuacji i daje szansę do podzielenia się tym, co okazuje się zbyt trudne do zniesienia dla człowieka, jeśli mierzy się on z tym sam. - Dzielmy się także tym, co koi, co jest piękne i co w chaosie pozwala spojrzeć w powojenną przyszłość - dodaje Anna Bańbura, jedna z inicjatorek kampanii.

Listy wysłać można przez specjalnie przygotowany formularz. Pod wiadomością można się podpisać imieniem i nazwiskiem, inicjałami, pseudonimem, można też pozostać anonimowym. Zespół pod kierunkiem prof. Opoczyńskiej-Morasiewicz będzie czytał przesłane listy. Odpowiedzi na wybrane wątki i myśli będą publikowane w poniedziałki i w piątki na stronie internetowej kampanii.

Ponadto na stronie Instytutu Psychologii UJ można znaleźć informacje o oferowanych formach pomocy, takich jak m.in Punkcie Wsparcia Psychicznego oraz akcje pomocy ukraińskim dzieciom. Psychologowie przygotowują również wsparcie dla dzieci w spektrum autyzmu, które ze swoimi rodzinami dotrą w najbliższym czasie do Krakowa.

Polecamy również
Fundusz stypendialny "My z Wami"

Fundusz stypendialny "My z Wami"

Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga

Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga

FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe

FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe

Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "<span lang="en">Freedom starts with your mind</span>"

Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "Freedom starts with your mind"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron