Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejny grant w międzynarodowych konkursie Weave-UNISONO

Kolejny grant w międzynarodowych konkursie <span lang="en">Weave-UNISONO</span>

Projekt badawczy dr. hab. Marcina Kozika, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączył do listy laureatów konkursu Weave-UNISONO. Jego zespół wraz z naukowcami z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu zajmie się problematyką spełnialności węzłów. Warto przypomnieć, że to już trzeci grant w tym konkursie realizowany przez badaczy najstarszej polskiej uczelni.


Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z 2 lub 3 krajów europejskich. Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej - Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny merytorycznej na podstawie podpisanej umowy.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Wszystkie polsko-austriackie projekty zakwalifikowane do finansowania dotyczą obszaru nauk ścisłych i technicznych. Naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dr. hab. Marcina Kozika zrealizują projekt "Problemy Spełnialności Więzów: poza przypadek skończony". Zespół z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracować nad synergicznym wykrywaniem zdalnym aerozoli, a naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zajmą się kształtowaniem nanomateriałów w wyniku wyżarzania pod wysokim ciśnieniem. Budżet przeznaczony przez Narodowe Centrum Nauki na współpracę tych zespołów z austriackimi partnerami z Wiednia i Innsbrucka to ponad 4,15 mln zł. Wspólne polsko-austriackie projekty badawcze były oceniane przez austriacką agencję Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung jako agencję wiodącą.

Na opublikowanej 4 kwietnia liście rankingowej konkursu Weave-UNISONO jest również zespół z Instytutu Medycyny Doświadczalnej im. Mirosława Mossakowskiego PAN, który będzie prowadzić badania nad rolą procesu autofagii w komórkach oligodendrocytarnych w okołoporodowym hipoksyjno-ischemicznym uszkodzeniu mózgu. Prace badawcze będą prowadzone we współpracy ze szwajcarskim zespołem z Uniwersytetu w Lozannie.

Przypomnijmy, że do tej pory na polskiej liście laureatów konkursu Weave-UNISONO znalazło się 13 zespołów badawczych, w tym 2 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zespół prof. Stefana Chłopickiego w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków (JCET) prowadzi badania nad sepsą. Z kolei na Wydziale Chemii UJ prof. Andrzej Kotarba realizuje projekt, który wpisuje się w światowe trendy badawcze dotyczące biomateriałów inteligentnych.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron