Coraz więcej uniwersyteckich kierunków w QS by Subject 2022

Coraz więcej uniwersyteckich kierunków w <span lang="en">QS by Subject</span> 2022

Poznaliśmy tegoroczne wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie - QS World University Rankings by Subject 2022. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński sklasyfikowano w rekordowej liczbie dyscyplin. Najlepiej oceniono lingwistykę, neofilologię, archeologię, filologię angielską, geografię i socjologię. W zestawieniu ujęto 23 polskie uczelnie - 6 więcej niż przed rokiem.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Publikuje ona 3 osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów. W tegorocznym rankingu kierunkowym zostały uwzględnione 1543 instytucje prowadzące kilkanaście tysięcy kierunków studiów. Zestawienie zawiera 51 dyscyplin naukowych, które zgromadzono w 5 obszarach: "Arts & Humanities", "Engineering & Technology", "Life Sciences & Medicine", "Natural Sciences", "Social Sciences & Management". W metodologii pod uwagę wzięto 4 wskaźniki, tj. reputacja uczelni w środowisku akademickim i wśród pracodawców, cytowania naukowe oraz indeks Hirscha.

W tegorocznej edycji QS World University Rankings by Subject sklasyfikowano 23 polskie uczelnie. Zadebiutowały w nim: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Warszawski Uniwersytet Medyczny, które wprowadziły do rankingu po jednej dyscyplinie. W zestawieniu, podobnie jak w latach ubiegłych, najlepiej wypadły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które sklasyfikowano odpowiednio w 20 i 22 programach studiów. Najstarsza polskiej uczelnia znalazła się w rekordowej liczbie ocenianych kierunków, bo aż w 6 więcej niż przed rokiem. Trzecia jest Politechnika Warszawska (11 dyscyplin). W zestawieniu uwzględniono także Politechnikę Wrocławską (8), Akademię Górniczo-Hutniczą i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (7), Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Gdańską (4), Szkołę Główną Handlową i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (3), Politechnikę Poznańską (2) oraz Akademię Leona Koźmińskiego, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwersytet Łódzki (1).

Uniwersytet Jagielloński w QS World University Rankings by Subject 2022:

• lingwistyka (miejsce przedziale 101-150),
  • neofilologia (101-150),
  • archeologia (151-200),
  • filologia angielska(151-200),
  • filozofia (151-200),
  • geografia (151-200),
  • socjologia (151-200),
  • historia (201-220),
  • prawo (201-250),
  • farmacja i farmakologia (251-300),
  • fizyka i astronomia (251-300),
  • medycyna (251-300),
  • nauki biologiczne (251-300),
  • psychologia (251-300),
  • chemia (301-350),
  • matematyka (301-350),
  • pedagogika (301-350),
  • nauki o materiałach (401-410),
  • nauki o środowisku (401-450),
  • informatyka (451-500).

Pełne wyniki QS World University Rankings by Subject 2022 są dostępne na stronie topuniversities.com.

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię