Badania prof. Karola Życzkowskiego w jubileuszowej publikacji FNP

W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera książki "Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP" wydanej z okazji 30-lecia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zaprezentowano w niej 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych, które zostały zauważone i docenione w światowej nauce. Jednym z bohaterów publikacji jest prof. Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

W książce "Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP" znajdują się teksty na temat badań z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, astronomii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii oraz historii. Kluczowym założeniem w selekcji był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez FNP, a rozwojem prowadzonych przez nich badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej. Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii sciences, to liczba ich cytowań w latach 1991-2020 ustalona za pomocą bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) - 1 proc. prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do zaprezentowania w książce FNP wyłoniono 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie) przez FNP, a kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację. W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową. Do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowanych w książce.

Jakie problemy można rozwiązać przy pomocy układu baz wzajemnie nieobciążonych? Jak wykorzystać własności symetrii do znalezienia wyróżnionego pomiaru kwantowego? Czym gry kwantowe różnią się od gier klasycznych? Zagadnienia te poruszone zostały przez prof. Karola Życzkowskiego i jego współpracowników w 3 pracach, których powstanie dzieli 10 lat. Badania prowadzono dzięki wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Artykuły krakowskich uczonych ukazały się w "International Journal of Quantum Information", "Physical Review Letters”" i "Physical Review A".

Karol Życzkowski urodził się w 1960 roku w Krakowie. W 1987 roku obronił pracę doktorską, a w 1994 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Był stypendystą Humboldta w Universität Duisburg-Essen (1989/90), stypendystą Fulbrighta w University of Maryland (1997/98), a także prowadził roczny projekt badawczy w Perimeter Institute w Waterloo (2004/05). Od 2007 roku jest członkiem Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, a od 2019 pełni funkcję dyrektora tej placówki. Do jego zainteresowań należą mechanika kwantowa, informacja kwantowa, chaos i dynamika nieliniowa, matematyka stosowana i macierze losowe.

Książka "Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP" jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM