Roczne staże w Stanach Zjednoczonych dla kilkunastu studentów UJ

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę laureatów programu BioLAB 2022-23. Czternaścioro studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w renomowanych ośrodkach badawczych w Oklahomie, Chicago, Dallas i Charlottesville.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z dziedzin, tj. neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, w tym m.in. "Nature", "Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics", "Acta Crystallographica". Stypendyści biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

Jak poinformowała Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, w tegorocznej edycji wpłynęło 110 kompletnych wniosków. Rekrutacja składała się z 2 etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. W tym roku rozmowy odbyły się w formie hybrydowej - stacjonarnie w Warszawie i Krakowie oraz online.

Laureatami programu BioLAB 2022-23 zostało 14 studentów i Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Paulina Czarnota (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) i Hanna Kuźmińska (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Iga Piasecka, Krzysztof Pietrzak-Lichwa i Marek Sobczyk (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) oraz Hlafira Polishchuk (Małopolskie Centrum Biotechnologii) - University of Chicago,
  • Karolina Filipowska (Wydział Chemii) i Anna Yakubovska (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - University of Texas, Southwestern Medical Center,
  • Anna Ferenc, Zuzanna Głowacka-Grzyb, Martyna Główczyk, Maciej Głuc, Zuzanna Juśkiewicz i Piotr Kraszewski (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - University of Virginia.
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum