Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego

W sobotę 14 maja w murach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego obył się koncert z okazji 658. rocznicy założenia Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi ariami i duetami operetkowymi oraz fragmentami z operowych arcydzieł Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.

12 maja przypada 658. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Akademii Krakowskiej, dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień ten obchodzony jest przez społeczność akademicką jako Święto UJ. W tegoroczne obchody tego święta włącza się Opera Krakowska – 14 maja podczas Koncertu Uniwersyteckiego w Auditorium Maximum wspólnie posłuchamy wyśmienitej muzyki operowej i operetkowej. A wszystko to w wykonaniu solistów: Agnieszki Kuk (sopran), Katarzyny Oleś-Blacha (sopran), Tomasza Kuka (tenor) i Adama Szerszenia (baryton) oraz orkiestry pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Tradycyjnie w ważnych dla nas chwilach słuchamy muzyki Stanisława Moniuszki – dlatego też koncert otworzą fragmenty z jego największych operowych arcydzieł – „Halki” oraz „Strasznego dworu”. Nie zabraknie słynnej „arii z kurantem” Stefana, rzewnego lamentu Halki „Gdyby rannym słonkiem”, pełnej wirtuozerii, sławiącej odwagę polskich kobiet arii Hanny „Do grobu trwać w bezżennym stanie” czy wreszcie „Kto z mych dziewek serce której” Miecznika, utrzymanej w rytmie poloneza.

Świętowanie uroczystych okazji nie może się też obejść bez operetek – skrzących się dowcipem, pełnych tańca i szampańskiej zabawy. Podczas koncertu rozkołyszą nas m.in. słynne arie i duety z „Księżniczki czardasza” I. Kálmána, „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa II czy „Krainy uśmiechu” F. Lehára.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych