Uniwersytet Jagielloński gościł przewodniczącego Fundacji Nippon

26 maja Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja, na czele której stał Yōhei Sasakawa, przewodniczący Fundacji Nippon. Towarzyszyli mu dyrektorzy wykonawczy fundacji: Ichiro Kabasawa, Junpei Sasakawa oraz Shota Nakayasu. Japońscy goście spotkali się z prorektorem UJ ds. dydaktyki prof. Armenem Edigarianem, dziekanem WSMiP prof. Pawłem Laidlerem oraz Michałem Furmanem, Dorotą Maciejowską i Adrianą Hołub-Palonką.

Spotkanie zostało zorganizowane przy okazji wizyty Yōhei Sasakawy w Polsce, który poprzez Fundację Nippon swoimi działaniami angażuje się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy w Polsce. 25 maja delegacja przebywała na granicy polsko-ukraińskiej, aby z bliska przyjrzeć się sytuacji i ocenić najbardziej potrzebną formę pomocy.

Tematem rozmów, które odbyły się Pałacu Larischa była sytuacja uchodźców w Polsce, zaangażowanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w pomoc dla przebywających w Krakowie ukraińskich uchodźców, w tym studentów i pracowników naukowych oraz możliwe formy współpracy w niesieniu wspólnej pomocy przez Fundację i UJ. Uniwersytet Jagielloński zadeklarował wsparcie studentów japońskich, którzy będą przyjeżdżać do Polski, aby nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pierwsza grupa studentów ma przyjechać do Krakowa już 1 czerwca br., kolejna w drugiej połowie czerwca.  UJ ma pośredniczyć w kontakcie wolontariuszy japońskich ze studentami z Ukrainy, a studenci Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych mają pomagać im organizacyjnie w czasie całego pobytu w Polsce. Planowane są także wykłady gościnne, aby studenci japońscy mieli szansę na zajęcia z wykładowcami naszej uczelni.

W czasie spotkania rozmawiano także o przypadającym w roku 2022 jubileuszu 30-lecia programu SYLFF - Funduszu Stypendialnego im. Ryoichi Sasakawa dla Młodych Liderów w Uniwersytecie Jagiellońskim.  Ze względu na wojnę w Ukrainie planowane wczesniej uroczyste obchody jubileuszu zostały przeniesione na przyszły rok.

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych