Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

Już po raz 16. redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" wyłoniła zwycięzców Rankingu Wydziałów Prawa. Wśród uczelni publicznych pierwsze miejsce - podobnie jak przed rokiem - zajął Uniwersytet Jagielloński, za którego plecami rozegrała się zacięta batalia o 2. miejsce. W konsekwencji ex aequo zajęły je Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Trzecie miejsce przypadło z kolei Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku maksymalnie można było uzyskać 117 pkt. w następujących kategoriach: kadra, jakość i warunki kształcenia, wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów oraz zdawalność na aplikacje prawnicze. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) zdobył łącznie 104,1 pkt. W poszczególnych częściach rankingu otrzymał następujące oceny: kadra (26,5 punktów na 29 możliwych), jakość i warunki kształcenia (41,5 pkt. na 47,5 możliwych), wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów (27,4 pkt. na 30,5 możliwych - 1. miejsce) i zdawalność studentów na aplikację (8,7 pkt. na 10 możliwych - 1. miejsce).

- Uniwersytet Jagielloński przyjął strategię rozwoju do 2030 roku. Jednym z jej celów jest kształcenie zintegrowane z nauką i otoczeniem. Na WPiA UJ pracujemy obecnie nad kompleksową reformą programów obowiązujących na studiach prawniczych, którą chcielibyśmy wdrożyć do 2025 roku. Opiera się ona na założeniach, które uwzględniają zakładaną sylwetkę naszego absolwenta funkcjonującego w określonym otoczeniu społecznym i cywilizacyjnym w czasach globalizacji i rozwoju nowych technologii, potrzebę internacjonalizacji procesu kształcenia i interdyscyplinarności w podejściu do edukacji prawnej oraz innowacyjność programu studiów. Idee te chcemy urzeczywistniać w powiązaniu z badaniami prowadzonymi w priorytetowych dla studiów prawniczych obszarach, takich jak społeczeństwo przyszłości, dziedzictwo kulturowe, świat cyfrowy i człowiek w środowisku. W ramach reformy chcemy, aby jak największa liczba zajęć była ukierunkowana na umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne. Planujemy jednocześnie wykorzystywać nabyte w czasie pandemii doświadczenia i umiejętności: kształcenie e-learningowe, asynchroniczne sposoby nauczania czy rozwój indywidualnych ścieżek kształcenia w formie tutoringu naukowego - mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" dziekan WPiA UJ prof. Jerzy Pisuliński.

Tak przedstawia się czołówka 16. Rankingu Wydziałów Prawa "Dziennika Gazety Prawnej"

Przypomnijmy, że to nie jedyny sukces WPiA UJ w ostatnim czasie. W opublikowanym w ubiegłą środę rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", obejmującym 73 głównych kierunków studiów, prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim również zajęło 1. miejsce.

Polecamy również
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Uczona z UJ CM opracuje system pomocy osobom po amputacji
Uczona z UJ CM opracuje system pomocy osobom po amputacji
Małgorzata Zając w finale 18. edycji konkursu <span lang="en">Julles Allemand Trophy</span>
Małgorzata Zając w finale 18. edycji konkursu Julles Allemand Trophy
Najmłodszy w historii Polski profesor tytularny pracuje w UJ CM
Najmłodszy w historii Polski profesor tytularny pracuje w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron