Marszałek województwa małopolskiego odwiedził nową katedrę UJ CM

7 sierpnia marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski odwiedził otwartą w czerwcu Katedrę Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni UJ CM. Nowa jednostka Wydziału Nauk o Zdrowiu zapewnia kształcenie studentów w zakresie fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i cieszę się, że Uniwersytet Jagielloński ciągle się rozwija. Jako były sportowiec wiem doskonale, jak ważna jest praca mięśni i właściwa opieka medyczna – powiedział marszałek Witold Kozłowski. – Katedra Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni będzie bez wątpienia wsparciem nie tylko dla sportowców.

Katedra Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni UJ CM zapewnia kształcenie studentów w zakresie fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Zainteresowania naukowe pracowników katedry od wielu lat skupiają się wokół czynników warunkujących wydolność fizyczną człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów konsumpcji tlenu w spoczynku i w trakcie wysiłku. Naukowcy badają również zagadnienia związane z energetyką mięśni, przyczynami ich zmęczenia, reakcjami hormonalnymi na wysiłek fizyczny, uwalnianiem neurotrofin w wysiłku fizycznym oraz adaptacją mięśni szkieletowych i śródbłonka naczyniowego do wysiłku i treningu fizycznego.

- Coraz więcej uwagi poświęcamy fizjologii starzenia się i zdrowia człowieka w starszym wieku. Ważne miejsce w pracach badawczych pracowników katedry zajmują kwestie czynników determinujących wydolność fizyczną sportowców wyczynowych rywalizujących na poziomie międzynarodowym – mówił podczas spotkania kierownik Katedry Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni UJ CM prof. Jerzy Żołądź.

W spotkaniu uczestniczyli również prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz pracownicy Katedry Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni UJ CM: prof. Joanna Majerczak i dr hab. Marcin Grandys, prof. UJ

Relacja z uroczystego otwarcia katedry zamieszona na stronie cm-uj.krakow.pl.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM