Prof. Piotr Chłosta laureatem Nagrody Forum Ochrony Zdrowia

Prof. Piotr Chłosta - wybitny urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - otrzymał nagrodę Forum Ochrony Zdrowia 2022 w kategorii "Innowacje". Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla pracy osób oraz instytucji, które poprzez swoją działalność oraz zaangażowanie przyczyniają się do dokonywania realnych zmian w systemie ochrony zdrowia.

Kandydatów do tegorocznej nagrody nominowali członkowie Rady Programowej Forum Ochrony Zdrowia, a wyboru dokonała kapituła pod przewodnictwem Andrzeja Mądrali, prezesa Pracodawców Medycyny Prywatnej. Wręczeniu nagród laureatom Nagrody Forum Ochrony Zdrowia 2022 towarzyszyła uroczysta gala.

Prof. Piotr Chłosta jest wybitnym specjalistą w dziedzinie urologii. Do głównych obszarów jego zainteresowań naukowych i zawodowych należą: urologia onkologiczna, endourologia i urologia laparoskopowa. Jako pierwszy urolog w Polsce i jeden z pierwszych na świecie wykonał laparoskopowe wycięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra. Jako pierwszy w Polsce wytworzył zastępczy pęcherz jelitowy wyłącznie laparoskopowo oraz jako pierwszy urolog na świecie wykonał operację wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny metodą laparoskopii. Ma olbrzymie doświadczenie w dziedzinie uroonkologicznej chirurgii laparoskopowej, m.in. w zakresie radykalnej laparoskopowej prostatektomii i radykalnego laparoskopowego wycięcia pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych.

Wprowadził do rodzimej urologii wiele nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. W przeszłości - jako uczeń prof. Andrzeja Borówki, kierownika Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego - rozwinął minimalnie inwazyjną metodę biopsji mającą zastosowanie w przypadku znacznie zaawansowanego raka pęcherza moczowego oraz współtworzył i wdrożył metodę przezskórnej cystolitotrypsji w leczeniu chorych na kamicę pęcherza moczowego.

Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i zagranicą oraz kilkunastu rozdziałów w książkach. Jest współredaktorem i współautorem pierwszego w Polsce "Atlasu Laparoskopii Urologicznej".

Członek rad naukowych wielu krajowych i zagranicznych czasopism recenzowanych oraz wielu towarzystw naukowych, w tym m.in. European Association of Urology, Association of Academic European Urologists, Laparoscopy Working Group of European Section Uro-Technology, American Urological Association, a od 2014 roku Royal College of Surgeons. Laureat wielu nagród przyznanych przez towarzystwa naukowe krajowe i międzynarodowe, redakcje czasopism medycznych o zasięgu międzynarodowym oraz Ministerstwo Zdrowia RP. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. Członek honorowy Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz New York Section of American Urological Association. Laureat Distinguished Service Award przyznanej przez Europejską Radę Urologii w 2014 roku.

Prof. Piotr Chłosta jest pomysłodawcą Festiwalu KultURO - wydarzenia kulturalnego, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. To wyjątkowe połączenie urologii i profilaktyki zdrowia z muzyka oraz sztuką.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ