Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rok 2021 dla naukowców z UJ

Prezes Rady Ministrów uhonorował wybitnych naukowców i artystów. W gronie nagrodzonych za rozprawy habilitacyjne i doktorskiego w roku 2022 za rok 2021 znalazło się troje badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Paweł Matusik z Wydziału Lekarskiego, dr Anna Potoczek z Wydziału Filozoficznego oraz dr Michał Lewicki z Biblioteki Jagiellońskiej.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, wyróżnione rozprawy doktorskie i osiągnięcia naukowo-techniczne. Laureatów w trybie konkursu wyłania zespół ds. nagród, któremu w kadencji 2019-2023 przewodniczy prof. Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii wysoko ocenione osiągnięcia naukowe, będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, nagrodzono dr. hab. Pawła Matusika z Instytutu Kardiologii UJ CM. Naukowiec podjął się oceny znaczenia klinicznych oraz laboratoryjnych markerów ryzyka zakrzepowo-zatorowego oraz stanu prozakrzepowego u pacjentów z migotaniem przedsionków. Praca przyczyniła się do poznania złożonych mechanizmów prozakrzepowych oraz poszukiwania potencjalnych celów terapeutycznych u chorych z migotaniem przedsionków i ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jak podkreślono w uzasadnieniu nagrody, dr hab. Paweł Matusik kładzie nacisk na medycynę spersonalizowaną, która jest niewątpliwie najważniejszym celem obecnych poszukiwań badawczych.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznano też młodym naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego za rozprawy doktorskie. Dr Annę Potoczek z Instytutu Psychologii UJ uhonorowano za pracę "The impact of lack of control on norm perception and conformity" napisaną pod opieką dr. hab. Marcina Bukowskiego, prof. UJ. Autorka wykazała w niej, że następstwem spadku poczucia kontroli może być wzrost konformizmu społecznego.

"Badania opisane w tej rozprawie dostarczają wstępnych dowodów wspierających hipotezę, że osoby pozbawione kontroli nie wykazują bezrefleksyjnego konformizmu wobec norm grupowych, ale raczej działają w sposób strategiczny. Wyniki naszych badań sugerują, że osoby o niskim poczuciu kontroli wykazują większą czujność na informacje kontekstualne dotyczące cech grupy i charakterystyk norm oraz podążają za normami grupy własnej, tylko jeśli taka reakcja zwiększa szanse na odzyskanie zagrożonego uprzednio poczucia kontroli" - czytamy w opisie pracy dr Anny Potoczek.

Za wybitną dysertację doktorską "Edytorstwo muzyczne w II połowie XIX wieku", budującą bazę źródłową i otwierającą pole dla badaczy edytorstwa muzycznego i kultury Polski, nagrodzono dr. Michała Lewickiego z Sekcji Zbiorów Muzycznych UJ. Przedmiotem pracy, której promotorem była prof. Małgorzata Woźna-Stankiewicz, jest działalność i dorobek wydawców nut działających w Krakowie w latach 1850-1918. Podstawowym celem rozprawy jest historyczna, udokumentowana źródłowo rekonstrukcja różnych sfer i aspektów działalności wydawców muzycznych. Istotnym zadaniem badawczym było stworzenie możliwie jak najpełniejszego bibliograficznie katalogu wydanych wówczas druków muzycznych. Najważniejsze pytania badawcze, które stawiano w niniejszych poszukiwaniach, dotyczą zakresu, sposobu i przedmiotu współpracy między kompozytorem i wydawcą, jej znaczenia dla kształtu i treści publikowanych dzieł muzycznych.

Lista wszystkich naukowców nagrodzonych w roku 2022 za rok 2021 jest dostępna na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ