Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studentka UJ CM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Studentka UJ CM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Dominika Rachwał, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, zwyciężyła w polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Doceniono jej pomysł mający na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją.

Queen Silvia Nursing Award to stypendium skierowane do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Celem jest zachęcanie ich do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. W dotychczasowych sześciu edycjach wzięło udział ponad 800 uczestników, którzy zgłosili około 1200 pomysłów. W tegorocznej odsłonie konkursu triumfowała Dominika Rachwał z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i jednocześnie kształci się na studiach pielęgniarskich II stopnia. Jej projekt pt. „Odkryj świat na nowo” ma na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją.

Pomysł zakłada stworzenie polisensorycznych paneli z możliwością montowania na łóżkach pacjentów w szpitalu. Panele z tworzywa pozwalającego na dezynfekcję można dostosować do szerokości łóżka i regulować pochyleniem tablicy. Dodatkowo posiadają wymienne moduły z różnymi fakturami, kolorami oraz elementami sensorycznymi, np. klawisze telefonu, sztućce, warzywa, owoce, kalendarz, liczby, litery. Pacjent dzięki temu rozwiązaniu mógłby stymulować umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego.

Ten pomysł umożliwi seniorom poznawanie świata na nowo i zredukowanie negatywnych emocji. Podczas studiów, jak i w trakcie codziennej pracy, spotykałam niejednokrotnie pacjentów z demencją. Zauważyłam, że często mają obniżony nastrój i deficyty w zakresie wykonywania codziennych czynności. Wprowadzenie paneli sensorycznych zarówno w ośrodkach opieki, jak i w szpitalach pomogłoby aktywizować chorych oraz stymulować wyuczone już czynności, jak np. korzystanie z telefonu za pomocą modułu z klawiszami telefonu – wyjaśnia laureatka.

Projekt "Odkryj świat na nowo!" ma za zadanie zapobiegać głębszemu rozwojowi demencji. Jak dodaje pomysłodawczyni, poprzez różnorodne faktury zawarte w modułach sensorycznych pacjenci zmniejszaliby swoje napięcie, stres i uczucie niepokoju. Rozwiązanie zapewniłoby także seniorom ciekawe zajęcie wypełniające czas wolny, dzięki czemu pracownik placówki może wtedy zająć się innymi pacjentami.

W nagrodę Dominika Rachwał otrzyma stypendium w wysokości 6 tys. euro oraz dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii. Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbędzie się w przyszłym roku w Sztokholmie.

Konkurs Queen Silvia Nursing Award ma charakter międzynarodowy i równolegle jego edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które swoimi pomysłami podnoszą prestiż zawodu pielęgniarki/pielęgniarza oraz stwarzają warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Wyniki ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu urodzin królowej.

źródło: Forum Akademickie; Facebook/QSNA

Polecamy również
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA

Widok zawartości stron Widok zawartości stron