Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa

UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa

Dobiegła końca modernizacja Małego Paderevianum. Użytkownikami nowoczesnego obiektu będą instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów zł. - To dobrze ulokowane pieniądze. Kampus filologiczny został domknięty. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - przekonuje dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego oddano do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta. Mieścił się w nim Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz hotel dla profesorów wizytujących. W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont.

- Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku. Pierwotnie miały potrwać 12 miesięcy, ale z uwagi na to, w jakim stanie zastaliśmy ten budynek, zaszła konieczność, by ten termin wydłużyć. Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. Przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, warunków sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dziś w obiekcie trwają ostatnie odbiory i prace porządkowe - mówi Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.

6-kondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 1390 m kw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Idealnie wpisał się w zabudowę sąsiadujących z nim budynków, które tworzą kampus filologiczny. Zyskał nową szklano-aluminiową fasadę. Mimo że na wyższych kondygnacjach zrezygnowano z wyoblonych balkonów, w zamian zainstalowano elementy dekoracyjne nawiązujące do charakterystycznych balustrad. Wewnątrz powstała nowa żelbetowa klatka schodowa oraz szyb windowy. Prace budowlane objęły też roboty termomodernizacyjne, w tym m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, które zapewnią, że będzie on niskoenergetyczny. Zużycie energii zmniejszy też oświetlenie LED, które jest przyjazne dla oczu i ma odpowiednią temperaturę barwową. Obiekt wyposażono w system zarządzania BMS - ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Ponadto nowatorskie systemy okienne niemalże w 100 proc. tłumią hałas generowany przez ruchliwą al. Mickiewicza.

Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Każda z kondygnacji oznaczona jest innym kolorem. Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, której większość magazynów znajduje się w piwnicach. Piętra pierwsze i drugie to głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe. Większość z nich wyposażono w nowoczesne nagłośnienie, tablice interaktywne, projektory i automatyczne rolety. Na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Z kolei na dachu zamontowano centrale wentylacyjne i agregaty chłodnicze. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.

- Oddanie do użytku zmodernizowanego Małego Paderevianum oznacza zakończenie budowy i przebudowy całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza. Powstał w ten sposób kampus filologiczny składający się z czterech budynków, w którym od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3000 studentów. Przebudowa dawnego hotelu dla profesorów wizytujących dała zadziwiająco dobre efekty. Przejmujemy komfortowy budynek z dobrze zaprojektowanym wnętrzem, którego układ wykonawca wielokrotnie z nami konsultował. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o dotację Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz środki własne uczelni, za co jesteśmy wdzięczni władzom rektorskim. To dobrze ulokowane pieniądze. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - mówi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 11 pochłonęła ok. 13 mln zł. Generalnym wykonawcą prac była krakowska firma RE-Bau.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
<span lang="en">European Endometriosis Masterclass</span> w Szpitalu Uniwersyteckim
European Endometriosis Masterclass w Szpitalu Uniwersyteckim
Znamy wyniki odwołań w sprawie ewaluacji działalności naukowej
Znamy wyniki odwołań w sprawie ewaluacji działalności naukowej
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz
Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz

Widok zawartości stron Widok zawartości stron