Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach grantu ERC

Kolejne rozdanie prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). 3 mln euro na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym, przyznano dr. Michałowi Drahusowi. 5-letni projekt realizowany będzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ERC od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. Consolidator Grant jest skierowany do naukowców będących od 7 do 12 lat po doktoracie, którzy posiadają co najmniej kilka ważnych publikacji napisanych bez udziału promotora, a także wykazują się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi. Maksymalna wartość dofinansowania na projekt trwający do 5 lat wynosi 2 mln euro, choć w szczególnych przypadkach może zostać zwiększona do 3 mln euro.

W tej edycji o Consolidator Grants ubiegało się ponad 2 tys. przedstawicieli nauki. Ostatecznie dofinansowanie otrzyma 321 projektów o łącznej wartości 657 mln euro. Najwięcej z nich będzie realizowanych w Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Więcej szczegółów na stronie erc.europa.eu.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum